Kushtojini vëmendje këtij detaji kur blini vajin e ullirit

  • E.K /
  • 19 February 2022 - 16:54
Kushtojini vëmendje këtij detaji kur blini vajin e ullirit

Vaji i ullirit mund të lartësojë shijen e çdo pjate.

Hidheni mbi makarona, spërkatni mbi bukë ose përdorni për të erëzuar pulën tuaj.

Një ekspert i ushqimit dhe shëndetit i cili ka emrin Cory L Rodriguez në TikTok, tha se shumica prej nesh po bëjnë një gabim të madh kur blejmë vajin tonë të ullirit. Në videon e tij, ai filloi: “Shumica e dyqaneve kanë një lloj-llojshmëri mjaft të madhe ashtu si kjo”.

Edhe pse ka shumë opsione, jo secila është bërë në mënyrë të njëjtë. “Ajo që dëshironi të shmangni është blerja e vajit të ullirit në enë plastike të qarta, siç i shihni shumicën prej tyre këtu”. Sipas ekspertit, “Vaji i ullirit është i ndjeshëm ndaj dritës, nxehtësisë dhe oksigjenit, kështu që mundësia që vaji juaj i ullirit të prishet është shumë më e lartë”.

Natyrisht, ne duam ta ruajmë atë aromë të fortë, për aq kohë sa të jetë e mundur. Për ta bërë këtë, Cory tha të kërkonte vaj ulliri që ruhet në një shishe qelqi të errët. 

@corylrodriguez ? What type of olive oil are you buying? #oliveoil #foodshopping #foodshop #foodshoppinghaul #foodshoppingtips #healthtip #healthyliving ♬ original sound - Corylrodriguez

(Kosova Sot Online)