Kina lëshon edhe një deklaratë për luftimet në Ukrainë: Mund të mos i pëlqejë Putinit

  • G.G /
  • 26 February 2022 - 10:28
Kina lëshon edhe një deklaratë për luftimet në Ukrainë: Mund të mos i pëlqejë Putinit

Ndërsa luftimet në Kiev u intensifikuan të shtunën, një diplomat i lartë kinez mbrojti qëndrimin e mbajtur para kohësh nga shteti i tij.

Ai tha se Kina beson me vendosmëri se sovraniteti dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të ruhet, shkruan CNN

“Kina beson me vendosmëri se sovraniteti dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të respektohen dhe mbrohen dhe qëllimet dhe parimet e (Kartës së OKB-së) të respektohen me seriozitet të vërtetë. Ky pozicion i Kinës është konsistent dhe i qartë dhe vlen njëlloj për Çështjen e Ukrainës”, shkroi Liu Xiaoming, përfaqësuesi special i qeverisë kineze për çështjet e gadishullit Korean.

Ndryshe, Kina është njëra ndër aleatet kryesore të Rusisë në politikën ndërkombëtare.

(Kosova Sot Online)