Ukrainës i vjen ndihma shtesë ushtarake nga ShBA-ja, Sekretari Blinken autorizon edhe 350 milionë dollarë

  • E.K /
  • 26 February 2022 - 15:11
Ukrainës i vjen ndihma shtesë ushtarake nga ShBA-ja, Sekretari Blinken autorizon edhe 350 milionë dollarë

Sekretari amerikan, Antony Blinken, ka autorizuar Departamentin amerikan të Mbrojtjes që të ofrojë edhe 350 milionë dollarë shtesë asistencë ushtarake për Ukrainën.

Blinken ka shkruar se asistenca është për ta ndihmuar Ukrainën ta mbrojë veten nga lufta e pajustifikuar e Rusisë.

“Sot autorizova Departamentin e Mbrojtjes  për të ofruar 350 milionë dollarë shtesë në ndihmë të menjëhershme ushtarake për Ukrainën për të ndihmuar në mbrojtjen e saj nga lufta e paprovokuar dhe e pajustifikuar e Rusisë. Të bashkuar me Ukrainën”, ka shkruar Blinken.

(Kosova Sot Online)