Misteri i madh i fluturimit të Lavrovit, kthehet në gjysmë pasi ishte nisur drejt Kinës

  • E.K /
  • 17 March 2022 - 10:48
Misteri i madh i fluturimit të Lavrovit, kthehet në gjysmë pasi ishte nisur drejt Kinës

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ishte nisur për në Pekin ditën e djeshme, por në mes avioni i tij u kthye përsëri në gjysmë të rrugës, shkruan mediumi gjerman “Bild”.

Sipas “Bild” avioni kishte bërë 2800 kilometra kur edhe ndërroi drejtimin për t’u rikthyer përsëri në aeroportin e nisjes në Moskë.

Madje, “Bild” ka shkruar se a nuk dëshironte Pekini të priste ministrin e Jashtëm të Rusisë, apo Putini e urdhëroi atë të kthehej.

“Pra, a është i afërt një nivel i ri përshkallëzimi nga ana e Rusisë?, apo Pekini nuk donte ta priste Lavrovin?”, shkroi Bild duke shtuar se sipas raporteve të SHBA-së, Moska i kishte kërkuar Pekinit ndihmë financiare dhe ushtarake.

(Kosova Sot Online)