Bombardimet pengojnë përpjekjet për shpëtim në teatrin e Mariupolit

  • G.G /
  • 18 March 2022 - 13:27
Bombardimet pengojnë përpjekjet për shpëtim në teatrin e Mariupolit

Punëtorët për kërkim-shpëtim janë duke vazhduar gërmimet nën rrënojat e teatrit të Mariupolit, për të cilën zyrtarët ukrainas kanë thënë se është goditur nga një raketë ruse të mërkurën, 16 mars.

Qindra civilë besohet se kanë qenë në ndërtesë, e cila ka qenë e shënjuar si strehë për civilë.

Komunikimet janë të vështira në qytetin e rrethuar nga forcat ruse dhe autoritetet ende nuk kanë mundur të vlerësojnë sa ka të mbijetuar dhe viktima potenciale.

Kryetari i Mariupolit, Vadym Boychenko, ka thënë për transmetuesin britanik, BBC, se operacioni i shpëtimit është duke vazhduar.

“Neve na duhet më shumë kohë. Qyteti është duke u bombarduar dhe ka ndërhyrje në operacionin e shpëtimit”.

(Kosova Sot Online)