Kaloi shumë pranë Shqipërisë, zbulohet se ku ndodhet jahti luksoz i oligarkut rus Roman Abramovich

  • E.K /
  • 21 March 2022 - 13:45
Kaloi shumë pranë Shqipërisë, zbulohet se ku ndodhet jahti luksoz i oligarkut rus Roman Abramovich

Superjahti “My Solaris” në pronësi të oligarkut rus Roman Abramovich, i cili u sanksionua nga Perëndimi pas pushtimit rus të Ukrainës, duket se po udhëton disa milje detare larg brigjeve të Turqisë jugperëndimore të hënën.

“Solaris”, anija 140 metra lundron nën flamurin e Bermudës. Sipas faqes së monitorimit Marine Traffic, më 8 mars ai u largua nga një kantier detar i Barcelonës ku po bëheshin riparimet dhe u largua nga Mali i Zi të dielën për t’i shpëtuar sekuestrimit. Pasi kaloi detin Jon, shumë pranë Shqipërisë, kaloi në Zakinthos, poshtë Kretës dhe tani është rreth 1.9 milje larg brigjeve të Turqisë.

Super jahti u ndërtua në një kantier detar gjerman dhe u hodh në lundrim për herë të parë në fillim të vitit të kaluar.

Emri i Abramovich është në mesin e disa oligarkëve rusë, emrat e të cilëve janë shtuar në listën e sanksioneve të BE-së me qeveritë e BE-së duke sekuestruar pasuritë e tyre.

Qeveritë në mbarë botën po kërkojnë të izolojnë presidentin Vladimir Putin dhe aleatët e tij nga pushtimi rus i Ukrainës, të cilin Kremlini e quan një “operacion special” dhe jo një luftë.

Javën e kaluar, Abramovich fluturoi për në Moskë nga Stambolli me avionin e tij privat. Sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimeve, ky duket të jetë udhëtimi i dytë i Abramovich midis qytetit turk dhe kryeqytetit rus në tre ditë.

(Kosova Sot Online)