Eksperti amerikan flet për “fundin e lojës” së Putinit: Ukraina po e fiton luftën

  • G.G /
  • 22 March 2022 - 13:09
Eksperti amerikan flet për “fundin e lojës” së Putinit: Ukraina po e fiton luftën

Disa analiza që janë vlerësuar nga kritikët, janë publikuar nga Eliot A Cohen, një ish-këshilltar i Departamentit të Shtetit të SHBA-së dhe profesor në Shkollën e Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare të Universitetit Johns Hopkins.

“Dëshmitë se Ukraina po e fiton këtë luftë janë të shumta”, shkruan ai në “The Atlantic”.

Ai argumenton se shumë analistë kryesorë në Perëndim kanë hezituar ta pranojnë këtë, por thekson mungesën e përparimit rus në vijat e frontit dhe dështimin e pothuajse të gjitha sulmeve të saj ajrore. Cohen vazhdon të theksojë shkallën “marrëveshëse” të humbjeve ruse – duke sugjeruar që zyrtarët perëndimorë po informojnë normat “të paqëndrueshme” të viktimave prej një mijë në ditë.

Ai sugjeron që përgjigja ndaj këtyre provave duhet të jetë që fuqitë perëndimore t’i ofrojnë Ukrainës edhe më shumë mbështetje, ndërkohë që vendi duket se ka dorën e sipërme.

“Ukrainasit po bëjnë pjesën e tyre”, shkruan ai. “Tani është koha për t’i armatosur ata në shkallën dhe me urgjencën e nevojshme.”

Dhe ai përfundon: “Sa i përket fundit të lojës, ajo duhet të udhëhiqet nga një kuptim që Putini është vërtet një njeri shumë i keq, por jo i turpshëm. Kur të dojë një dalje jashtë platformës, ai do të na njoftojë. Deri atëherë, mënyra për t’i dhënë fund luftës me minimumin e vuajtjes njerëzore është të intensifikohet.”

(Kosova Sot Online)