I quajtur “kasap”, njeriu të cilit ia Putini ia besoi pushtimin e Ukrainës

  • G.G /
  • 12 April 2022 - 12:51
I quajtur “kasap”, njeriu të cilit ia Putini ia besoi pushtimin e Ukrainës

“Ai është quajtur ‘kasap’ që nga ditët e Luftës së Dytë Çeçene, më pas në Aleppo të Sirisë,” tha ish-zëvendës shefi i shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Ukrainës Ihor Romanenko për Aleksandr Dvornikov. Ky i fundit u caktua dy ditë më parë nga Vladimir Putini si udhëheqës i luftës në Ukrainë, shkruan AL Jazzera.

Dvornikov komandonte një divizion rus të pushkëve motorikë që sulmuan Grozny, kryeqytetin e provincës jugore të pavarur ruse de-fakto të Çeçenisë, në fund të vitit 1999 dhe në fillim të vitit 2000.

Pastaj, forcat ruse bombarduan qytetin përpara se të lëviznin në grupe të vogla këmbësorie që dyshohet se qëlluan mbi këdo që shihnin.

Artileria me raketa, bomba thërrmuese të ndaluara dhe raketa lundrimi vranë mijëra civilë dhe rrafshuan Groznin.

Qyteti ra më 6 shkurt 2000. Këto ditë, vëzhguesit thonë se Moska duket se po përdor një taktikë të ngjashme në qytetin e rrethuar jugor të Ukrainës, Mariupol. Zyrtarët ukrainas akuzojnë Rusinë për vrasjen e dhjetëra mijëra civilëve dhe dëmtuar ose shkatërruar pothuajse çdo ndërtesë atje.

Fshirja e Alepos

Në vitin 2015, Putin e vuri Dvornikovin në krye të forcave ruse në Sirinë e shkatërruar nga lufta.

Dvornikov shpëtoi administratën e presidentit sirian Bashar al-Assad nga rrënimi dhe mori përsipër betejën për Alepon, një bastion i opozitës.

Ai duket se ka përdorur taktikat e Groznit, ku dhjetëra mijëra sirianë u vranë dhe qyteti historik u shndërrua në gërmadha që digjen.

“Atë nuk e ndalon asgjë. Ai i qëndron qasjes së vjetër sovjetike, nëse ka forca, ato duhet të përqendrohen dhe të përdoren për të shkatërruar gjithçka. Ne i kemi parë rezultatet në Aleppo”, tha Romanenko.

Dvornikov i pa rezultatet ndryshe.

“Aksioni ushtarak i grupit rus të forcave të armatosura ndryshoi rrënjësisht situatën në Siri në pesë muaj e gjysmë. Shpërbërja e mundshme e Sirisë është penguar”, tha ai në një intervistë të rrallë në mars 2016.

Ditë më parë, Putini i dha një medalje Heroit të Rusisë, një nga çmimet më të larta të Rusisë, në Dvornikov në Kremlin.

Megjithatë, mashtrimi nuk duket se po funksionon në Ukrainën veriore dhe qendrore.

Atje, terreni i pyllëzuar, pritat dhe sulmet e guximshme të forcave ukrainase, si dhe logjistika e dobët dhe morali i ulët, penguan përparimin e rusëve drejt Kievit, tha Romanenko.

Ata pësuan humbje të rënda, poshtëruese dhe u tërhoqën nga rajonet e Kievit, Chernihiv dhe Sumy në fillim të prillit.

Por Ukraina jugore është ndryshe pasi peizazhet dominohen nga stepat dhe Moska duket se po përdor sërish të njëjtat taktika, tha Romanenko.

Mbështetja e rebelëve

Në vitin 2016, dy vjet pasi separatistët e mbështetur nga Kremlini morën armët kundër Ukrainës në provincat juglindore të Donetsk dhe Luhansk, Putin e vendosi Dvornikovin në krye të Qarkut Ushtarak Jugor të Rusisë.

Ky post përfshin bazat e aneksuara të Krimesë dhe ruse në rajonet separatiste gjeorgjiane të Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë dhe krenohet me mijëra anëtarë të shërbimit të testuar në betejë.

Edhe pse Moska e kishte mohuar me forcë dërgimin e trupave në Ukrainë në atë kohë, zyrtarët në Kiev, inteligjenca perëndimore dhe raportet e medias zbuluan praninë e ushtarakëve dhe “konsulentëve” rusë në provincat separatiste.

Lufta u bë konflikti më i nxehtë i armatosur i Evropës, duke vrarë më shumë se 13,000 njerëz dhe duke çrrënjosur miliona ukrainas që nga viti 2014.

Në kohën kur Dvornikov u zhvendos në selinë e tij të re në qytetin jugor rus të Rostov-on-Don, faza aktive e luftës kishte mbaruar pasi u kthye në një konflikt llogore.

Dvornikov e fitoi një njohuri të thellë për Ukrainën dhe ishte përgjegjës për formimin e Ushtrisë së Kombinuar të Tetë të Gardës, një rimishërim i forcës ushtarake të Luftës së Dytë Botërore.

Ai ishte pjesërisht i stacionuar në rajonet rebele të Ukrainës, të njohura kolektivisht si Donbas, tha Pavel Luzin, një analist ushtarak me bazë në Rusi me Fondacionin Jamestown, një institut kërkimi në Uashington, DC.

Dvornikov thuhet se ka organizuar incidentin e vitit 2019 në Detin Azov, kur anijet ruse bllokuan dhe kapën tre anije të marinës ukrainase që u përpoqën të hynin në det. Moska kapi 24 marinarë ukrainas, të cilët përfundimisht u mbajtën në Rusi për gati 10 muaj.

Si rezultat, Bashkimi Evropian futi në listën e zezë Dvornikov dhe shtatë gjeneralë dhe zyrtarë të tjerë rusë në vitin 2019.

Ndërsa u ndëshkua nga fuqitë perëndimore, ai fitoi pikë të mira me Putinin duke kryer një seri stërvitjesh të mëdha dhe mbresëlënëse ushtarake.

Ai drejtoi praktikën gjigante ushtarake Kaukazi 2020 pranë kufirit të Ukrainës. Stërvitjet përfshinin dhjetëra mijëra trupa nga Rusia dhe ish-republikat sovjetike dhe u mbajtën në rreth 30 vende në Rusi, Krimenë e aneksuar dhe Armeni.

Ata shfaqën përdorimin e “skaloneve të lëvizshme”, një mënyrë e re e koordinimit të forcave në tokë, në ajër dhe në det.

Putin mbërriti me madhështi në qytetin Kapustin Yar të rajonit të Vollgës për të vëzhguar pjesën e fundit të stërvitjes dhe Dvornikov i tha atij se forcat “provuan gatishmërinë tonë për betejë”.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës paralajmëroi në mënyrë profetike se stërvitjet synonin të krijonin një grup forcash ruse që do të pushtonin Ukrainën.

Në mars dhe prill 2021, distrikti ushtarak i Dvornikov u bë pika qendrore e një shfaqjeje tjetër force.

Kremlini grumbulloi dhjetëra mijëra trupa përgjatë kufirit të Ukrainës, në Bjellorusinë miqësore me Moskën dhe aneksoi Krimenë, një përballje që hapi rrugën për takimin e parë ballë për ballë të Putinit me Presidentin e Shteteve të Bashkuara Joe Biden.

Megjithatë, Ukraina dhe Perëndimi injoruan një listë të kërkesave ruse që përfshinte një ndalim të anëtarësimit të Kievit në NATO dhe një kufizim për praninë e trupave të NATO-s në Evropën Lindore, ish-pushtet e Moskës Sovjetike.

Pra, Putin filloi një pushtim për të rrëzuar qeverinë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe, sipas fjalëve të tij, për të “de-nazifizuar” Ukrainën.

Por ai nuk kishte emëruar një komandant të vetëm për të udhëhequr akuzën – deri në emërimin e Dvornikov të hënën, sipas Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Dvornikov ka udhëhequr tashmë ofensivën rreth Donbasit dhe në provincat jugore, ku Rusia pushtoi të vetmen qendër të madhe urbane, Kherson, sipas Institutit për Studimin e Luftës, një institut kërkimi në Uashington, DC.

Emërimi shënon përpjekjen e Moskës për të çliruar veten nga thembra e saj e Akilit në luftë – menaxhimin koherent dhe të centralizuar të forcave të saj në terren, tha analisti Luzin.

“Si gjenerali më i avancuar në këtë fushë, Dvornikov u emërua për të hequr qafe problemet më serioze në dritën e përpjekjes së re për të avancuar në Ukrainën lindore,” tha ai për Al Jazeera.

Vëzhguesit e tjerë, megjithatë, hedhin poshtë origjinën e Dvornikovit pasi ai kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij duke menaxhuar njësitë e pasme ushtarake në kohë paqeje.

“Ky është problemi i pushtetit të Rusisë – ata nuk kanë bërë luftëra serioze për një kohë të gjatë që mbulojnë të gjithë kombin, jo një ‘operacion special’ lokal”, siç e quan Kremlini pushtimin e tij në Ukrainë, tha Nikolay Mitrokhin, një Studiues rus në Universitetin e Bremenit të Gjermanisë.

“Kjo është arsyeja pse unë nuk mendoj se emërimi i tij do të ndryshojë ndjeshëm diçka,” tha ai.

(Kosova Sot Online)