Joe Biden dhe Bill Clinton do të përcjellin me nderimet më të mëdha, Madeleine Albright

  • E.K /
  • 26 April 2022 - 10:23
Joe Biden dhe Bill Clinton do të përcjellin me nderimet më të mëdha, Madeleine Albright

Presidenti amerikan Joe Biden do të mbajë një fjalim në nderim të Madeleine Albright më 27 prill, kur për ish-Sekretaren e shtetit do të mbahet një funeral zyrtar në Uashington.

Në funeralin e së mërkurës në Katedralen Kombëtare do të flasin edhe ish-Presidenti Bill Clinton dhe bashkëshortja e tij, ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton.

Kur Albright vdiq muajin e kaluar në moshën 84-vjeçare, Biden e kujtoi kryediplomaten e dikurshëm si "një forcë për mirësinë, hirin dhe mirësjelljen -- dhe për lirinë".

“Kur mendoj për Madeleine, gjithmonë do të kujtoj besimin e saj të zjarrtë se ‘Amerika është kombi i domosdoshëm’”, shkroi Biden në një deklaratë.

Në funeralin e saj javën e ardhshme, tre vajzat e Albright do të flasin gjithashtu dhe muzikantët Chris Botti, Judy Collins dhe Herbie Hancock do të interpretojnë në homazhe.

Albright ishte një figurë qendrore në administratën e ish-Presidentit Clinton, së pari shërbeu si ambasadore e tij amerikane në Kombet e Bashkuara përpara se ai ta zgjidhte atë në mandatin e tij të dytë si  Sekretaren e parë femër të Shtetit. Në detyrë, ajo mbrojti zgjerimin e NATO-s, nxiti që aleanca të ndërhynte në Ballkan për të ndaluar gjenocidin dhe spastrimin etnik, u përpoq të reduktonte përhapjen e armëve bërthamore dhe promovoi të drejtat e njeriut dhe demokracinë në të gjithë globin.

(Kosova Sot Online)