Metoda e sofistikuar e shpëlarjes së parave nga familja Osmani

  • E.K /
  • 02 May 2022 - 14:06
Metoda e sofistikuar e shpëlarjes së parave nga familja Osmani

Bizneset e panumërta të shqiptarit nga Kosova, Bujar Osmanit dhe familjes së tij, shkruan El Pais, kurrë nuk i kanë ikur sysh Gardës Civile spanjolle, dhe hetuesve të policisë kombëtare, që nga koha kur ai u vendos në ishujt spanjollë para më shumë se njëzet vitesh.

Sidoqoftë, deri në shkurtin e kaluar, shqiptari kosovar, i akuzuar për shpëlarje parash (më shumë se 30 milionë vetëm në ndërhyrje pronash) paramendueshëm nga trafikimi i drogës, nuk ishte arrestuar.

“Të identifkosh keqbërësin që shpërlan para në vendin tonë është relativisht kollaj, por çka është e ndërlikuar është të vërtetosh se paratë e tij vijnë nga aktivitete të jashtëligjshme”, thonë agjentët e institutit të armatosur të përfshirë në “Operacionin Kazino” ku morën pjesë Europol-i, Eurojust-i, DEA dhe FBI, dhe rezultoi me tetë të arrestuar nga organizata e Osmani-t, dhe 37 të tjerë në Belgjikë, Gjermani, Itali dhe Kroaci, raporton El Pais.

“Një shembull i vërtetë i veprimit të koordinuar në shkallë ndërkombëtare dhe i bashkëpunimit — policor dhe gjyqësor — në luftën e vështirë kundër pastrimit të parave”.

Saga e Osmanit njihet anembanë botës

“Në vitet e 70-ta ata kanë nisur me biznese e kazino dhe prostitucion, në një vend me lejueshmëri më të madhe ndaj këtyre aktiviteteve, dhe më vonë e kanë zgjeruar me krijimin e kompanive të reja në zona turistike”, kanë thënë hulumtuesit për El Pais.

Pas dekadash lyer me mekanikën e pastrimit të parave, vëllezërit, të dënuar me më shumë se tre vjet burg nga një gjykatës në qytetin gjerman ose të prangosur dhe të rrethuar nga oficerët e policisë spanjolle, shfaqin buzëqeshjen e tyre para kamerave.

Tri faza të shpëlarjes së parave: “Vendosja, konfuzioni dhe integrimi”

Sipas studiuesve, pastrimi i parave ka tre faza kryesore: “Vendosja, konfuzioni dhe integrimi”. E para konsiston në futjen e parave metalike në qarkun ligjor. “Mënyra më e lehtë është përmes një biznesi të mëparshëm, si hoteli apo më mirë restoranti, ku me sa duket nuk ka kontroll sepse nuk ka as të dhëna klientësh”, theksojnë agjentët. Mund të futet edhe nëpërmjet një kontakti në një bankë, e cila pranon drejtpërdrejt një të ardhur në këmbim të një komisioni.

Por, pasi paratë janë vendosur, ato nuk mund të qëndrojnë atje. Fillon faza e dytë, ajo e konfuzionit, e cila në thelb konsiston në lëvizjen e parave, “ato priten në copa, futen në llogari të ndryshme, në vende të ndryshme, udhëtime, madje edhe nëpër parajsa fiskale apo nëpër vende “jo shumë bashkëpunuese” me autoritetet e palëve të treta. Vendet edhe më të lirshëm për të operuar, dhe kur mendojnë se ka dhënë kthesa të mjaftueshme në atë lloj ‘makine larëse’ saqë pista të jetë e vështirë për t’u ndjekur, kthehet, kthehet gjithmonë, sepse pronari i saj kërkon paratë e tij”, thonë studiuesit e Njësisë Qendrore Speciale (UCE) 3 të Shtabit të Informacionit të Gardës Civile, përgjegjëse kryesisht për operacionin e Kazinosë, që filloi në 2018 së bashku me Komandën e Informacionit të Ishujve Balearik.

Megjithatë, paratë nuk kthehen kurrë në një llogari rrjedhëse. Ato integrohet “gjithmonë në formën e investimeve në shtëpi, makina, bizhuteri, ora…”, të cilat blihen nëpërmjet kompanive, zakonisht në emër të të afërmve apo të njohurve të personit nën hetim.

Ka qenë pikërisht blerja e mallrave nga të afërmit dhe të njohurit e Osmanit në Mallorca dhe takimet e tyre të mëparshme, ato që kanë alarmuar agjentët dhe kanë çuar në hetim.

Në 18 kontrollet që u kryen në Spanjë, një prej tyre në rezidencën e tij, por edhe në restorantet e tij, u gjeten 16 ora luksoze, shtatë automjete të shtrenjta, një jaht, 86 vepra arti (piktura vaji) me një vlerë të vlerësuar më shumë se 5 milionë euro.

Gjithashtu, u gjeten më shumë se 203 mijë euro në para të gatshme dhe 40 mijë në kriptovaluta.

Gruaja e Bashkim Osmanit, vjehrri, asistenti personal dhe njerëzit kryesorë të afërt të Bashkim Osmanit u arrestuan gjithashtu, megjithëse ai – i burgosur në një suitë në hotelin e tij në Kroaci dhe më pas i ekstraduar në Spanjë – është i vetmi që qëndron sot ne burg.

Tani do të jetë gjyqtari ai që do të përcaktojë nëse pjesët e shumta të enigmës së kornizës së tij të mbledhura nga hetuesit gjatë tre viteve hetime janë të mjaftueshme për të demonstruar se paratë dhe investimet e tij vijnë nga aktivitete të paligjshme.

Bëhet fjalë për zbardhjen e teknikave të përsosura të pastrimit të parave të vëna në praktikë nga kjo organizatë e dyshuar kriminale, me vështirësinë e ndarjes së biznesit të ligjshëm nga ai i paligjshëm, kur kalimi i kohës i bën më të vjetra dhe të zbehura lidhjet me krimin.

Kush është Bashkim Osmani?

Bashkim Osmani

29 vjet më parë, gazeta gjermane Hamburger Moregenpost, e njohur si Mopo, ishte gazeta e parë në Gjermani që do shkruante për familjen Osmani.

Për Osmanët më vonë do shkruheshin dhjetëra artikuj të tjerë, që flisnin për pasurimin e madhe dhe të shpejtë të tyre.

Ata vinin nga Kosova dhe ishin vendosur në Kiez të Hamburgut.

Grupi i kësaj familje shpejt do ngjitej në mesin e super të pasurve në Gjermani. Ata, ishin pasuruar aq shumë, sa që kishin shprehur interesim edhe për ndërtimin e stadiumit “Millerntor”, stadium me kapacitet prej 30 mijë ulësesh ku i zhvillon ndeshjet klubi futbollistik “St Pauli”.

Për më tepër, donin të blinin edhe gazetën që i pikasi fillimisht Hamburger Morgenpost, e përditshmja e dytë më e madhe në Hambrug, pas Bild Zeitung.

Tani Bashkim Osmani është në qendër të një hetimi mbarë-evropian të quajtur “Casino Fantauxia Operation”.

Në operacion janë të përfshirë 600 policë, të shpërndarë nëpër Evropë, të cilët po bastisin vendet e dyshimta. Tri nga këto vende janë në Hamburg të Gjermanisë.

Operacioni ka të bëjë me organizatën kriminale që shpërlan para dhe shifra fillestare dyshohet të jetë 30 milionë euro.

Osmani, që kryesisht jeton tash në vilen e tij në Majorka të Spanjës, pas arrestimit në Kroaci do të ekstradohet tek autoritetet spanjolle, prej nga edhe u lëshua fletarrest për të.

Mediat kroate, që e kanë raportuar rastin, kanë publikuar edhe një deklaratë të Osmanit pas arrestimit.

“Kam 30 vjet që legalisht bëj biznes. Kam shtëpi në Majorka, prej nga edhe erdha të shtunën e kaluar, përmes Londrës, Italisë dhe pastaj në Kroaci. Kam biletën kthyese për në Spanjë me 20 shkurt. Nuk është se po ma ndjen, nëse më dorëzojnë para autoriteteve të Spanjës. Nuk kam asgjë të bëj me këto akuza që po më vishen”, ka deklaruar ai.

Osmani, 56 vjeçar, u arrestua në dhomën e tij të hotelit, në hotel Palazzo në qendër të Porec-it.

Veç Osmanit, sipas gazetës Mallorca Zeitung, janë arrestuar edhe gruaja e tij dhe babai i gruas. Ata janë arrestuar në vilën e familjes, që gjendet në Andratex, komunë në Majorka.

Raportohet se e gjithë familja, përkundër se kanë prejardhje shqiptare nga Kosova, posedojnë pasaportë të Kroacisë. Osmanët njihen për shumë patundshmëri, shtëpi, hotele dhe klube nate.

Veç të tjerave, Bashkim Osmani është edhe pronar i diskotekës së famshme “Pupasch”.

Për familjen Osmani ka shumë versione, sidomos për origjinën e pasurisë së tyre. Qazim Osmani kishte deklaruar se është bërë i pasur përmes bixhozit. Ndërsa Bashkim Osmani në anën tjetër, nëpër intervista të ndryshme kishte thënë se kishin qenë prej kohësh të pasur edhe në Kosovë.

(Kosova Sot Online)