Papa Françesku tregon bisedën me Orban: Më tha që Putini do t’i japë fund luftës më 9 maj

  • G.G /
  • 03 May 2022 - 13:59
Papa Françesku tregon bisedën me Orban: Më tha që Putini do t’i japë fund luftës më 9 maj

Papa Françesku ka treguar se kryeministri hungarez Victor Orban i tha atij kur u takuan në fund të prillit se, presidenti rus Vladimir Putin planifikon t’i japë fund pushtimit të Ukrainës më 9 maj, “Ditën e Fitores” së Rusisë, shkruan CNN.

“Orban, kur e takova, më tha se rusët kanë një plan, se gjithçka do të përfundojë më 9 maj. Kjo do të shpjegonte gjithashtu shpejtësinë e përshkallëzimit të këtyre ditëve. Sepse tani nuk është vetëm Donbasi, është Krimea, është Odesa, po heq portin e Detit të Zi nga Ukraina, është gjithçka”, u shpreh Papa në një intervistë, shkruajnë mediat e huaja.

“Nuk ka vullnet të mjaftueshëm për paqe”, tha Papa, ndërsa shtoi “Unë jam pesimist, por duhet të bëjmë çdo gjest të mundshëm për të ndaluar luftën”.

Papa Françesku përsëriti deklaratat e mëparshme se është gati të udhëtojë në Moskë për t’u takuar me Putinin dhe e krahasoi luftën në Ukrainë me gjenocidin në Ruandë.

“Ne nuk kemi marrë ende një përgjigje dhe ne vazhdojmë të këmbëngulim, edhe nëse kam frikë se Putini nuk mund dhe nuk dëshiron ta ketë këtë takim tani. Por kaq brutalitet, si mund të mos e ndaloni? Njëzet e pesë vjet më parë ne përjetoi të njëjtën gjë me Ruandën”, tha Papa Françesku.

Papa tha se ai nuk do të udhëtojë në Kiev për momentin, në vend të kësaj të dërgojë një përfaqësues.

“Së pari duhet të shkoj në Moskë, së pari duhet të takoj Putinin. Por edhe unë jam prift, çfarë mund të bëj? Do të bëj çfarë të mundem. Nëse Putini hapi derën”, tha ai.

(Kosova Sot Online)