Merkel mbron deklaratat e saj për Putinin: Nuk kam pse kërkoj falje

  • G.G /
  • 08 June 2022 - 12:33
Merkel mbron deklaratat e saj për Putinin: Nuk kam pse kërkoj falje

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur deklaratat e saj në trajtimin e Vladimir Putin. Në intervistën e saj të parë që nga përfundimi i detyrës, ajo tha se nuk kishte asgjë për të kërkuar falje për përgjigjen e saj ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kur ajo mbështeti sanksionet. Ajo gjithashtu mbrojti kundërshtimin e saj kur ishte në detyrë për anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

“Procesi i paqes i dha kohë Ukrainës për t’u zhvilluar si komb dhe për të forcuar ushtrinë e saj. Nuk kam pse të fajësoj veten që nuk jam përpjekur mjaftueshëm. Nuk e shoh se duhet të them ‘ishte e gabuar’ dhe prandaj nuk kam asgjë për të kërkuar falje”, argumentoi ajo.

Ajo gjithashtu mbrojti kundërshtimin e saj kur ishte në detyrë për anëtarësimin e Ukrainës në NATO në vitin 2008, duke deklaruar se donte të parandalonte përshkallëzimin me Rusinë dhe sepse vetë Ukraina nuk ishte gati.

“Kjo nuk ishte Ukraina që ne njohim sot. Vendi nuk ishte i qëndrueshëm, ishte i mbushur me korrupsion”.

Merkel është akuzuar se e ka lënë Gjermaninë të pambrojtur duke ndjekur marrëdhëniet e udhëhequra nga biznesi me Rusinë.

Tubacioni Nord Stream 2 për të transportuar gazin natyror rus direkt në Gjermani u ndërtua ndërsa ajo ishte kancelare dhe u pezullua vetëm nga pasardhësi i saj, kancelari Olaf Scholz, pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën më 24 shkurt.

Nën presionin për të vendosur sanksione të reja të rrepta mbi pushtimin, Gjermania po përpiqet të reduktojë varësinë e saj nga energjia ruse pa dëmtuar ekonominë e saj.

Por Merkel tha se Evropa dhe Rusia ishin fqinjë që nuk mund ta injoronin njëri-tjetrin. “Ne duhet të gjejmë një mënyrë për të bashkëjetuar pavarësisht nga të gjitha dallimet tona,” tha ajo.

Pushtimi ishte “jo vetëm i papranueshëm, por edhe një gabim i madh nga Rusia”, i tha ajo gazetarit gjerman Alexander Osang në një intervistë të transmetuar nga transmetuesi ARD.

“Nëse fillojmë të kthehemi pas në shekuj dhe të debatojmë se cila pjesë e territorit duhet t’i takojë kujt, atëherë do të kemi vetëm luftë. Ky nuk është asnjë opsion”, tha ajo. 

(Kosova Sot Online)