Parashikimi i motit për sot dhe nesër, Instituti Hidrometeorologjik: Kujdes

  • E.K /
  • 22 June 2022 - 08:10
Parashikimi i motit për sot dhe nesër, Instituti Hidrometeorologjik: Kujdes

Sot dhe nesër do të mbajë mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira konvektive të cilat gjatë ditës parashihen të shoqërohen me riga shiu dhe shkarkime rrufesh.

Sipas IHMK, reshjet më të fokusuara parashihen në jug të vendit, kryesisht rrëzë maleve, ndërsa pjesët tjera të territorit, duke mos e përfshirë të gjithë territorin, parashihen të kenë më pak reshje.

Vlerat e temperaturave minimale do të lëvizin ndërmjet 11-15 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 25-31 gradë celsius.

“Indeksi UV mbetet i lartë gjatë gjithë javës, prandaj kujdes rrezeve direkte të diellit”, thotë Instituti Hidrometeorologjik.

Do të fryjë erë e lehtë dhe lokalisht e fortë nga drejtimi i perëndimit dhe veriperëndimit.

(Kosova Sot Online)