Ukraina dhe Moldavia marrin statusin e vendit kandidat për anëtarësim në BE

  • A.P /
  • 23 June 2022 - 20:45
Ukraina dhe Moldavia marrin statusin e vendit kandidat për anëtarësim në BE

Ukrainës i është dhënë statusi zyrtar i kandidatit në Bashkimin Evropian, pasi u miratua nga 27 liderët e bllokut gjatë një samiti në Bruksel. Moldavisë iu dha gjithashtu statusi i kandidatit ndërsa Gjeorgjia u la në listën e pritjes, në pritje të reformave për të siguruar stabilitetin politik të vendit.

“Një moment historik”, tha Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel. “Sot shënon një hap vendimtar në rrugën tuaj drejt BE-së.

Michel më pas uroi presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe presidenten moldave Maia Sandu dhe shtoi se “e ardhmja jonë është së bashku”.

(Kosova Sot Online)