Shotë Galicat e Drenicës, iu prinë Ganimete Musliu - Ganja

  • A.P /
  • 01 July 2022 - 15:17
Shotë Galicat e Drenicës, iu prinë Ganimete Musliu - Ganja

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu së bashku me disa femra nga rajoni i Drenicës kanë kujtuar heroinën shqiptare, Shote Galica.


“Sot, 95 vjet nga vdekja e Shote Galicës  (10 nëntor 1895 – 1 korrik 1927).

Ka kalu gati një shekull qe kur iku nga kjo botë dhe  ende çdo ditë grate e vajzat e Kombit tonë marrin nga ajo force e trimërohen për të mposhtur çdo pengese.

Në rrjedhën e kohërave historike, që nga Antikiteti e deri në ditët tona, janë të rralla rastet si ai i trimëreshës Shotë Galica”, ka shkruar Musliu. 

(Kosova Sot Online)