Presidenti i Kinës forcon sigurinë: Njihuni me makinën e re të blindur të tij

  • E.K /
  • 11 July 2022 - 08:54
Presidenti i Kinës forcon sigurinë: Njihuni me makinën e re të blindur të tij

Vrasja e liderit më jetëgjatë të Japonisë, Shinzo Abe, ndërkohë që kishte boshllëqe në sigurinë e tij, ka dhënë alarmin për masat mbrojtëse për liderët në mbarë botën.

Po kështu në Kinë, masat janë të rrepta në lidhje me zyrtarët e partisë në pushtet të vendit.

Prandaj, Hongqi, prodhuesi më luksoz i makinave në Kinë dhe ai që prodhon automjete për shumë vite,  prezantoi një model të ri të njohur vetëm si “N701”, pra me emrin e tij të koduar.

Kjo u përdor për të përcjellë dhe dorëzuar Xi Jinping, Presidentin e Kinës, në udhëtimin e tij të fundit në Hong Kong.

Në pamjet e transmetuara nga TV kinez, ndër të tjera shihet edhe makina e re. Për arsye sigurie, Hongqi nuk bën të ditur detaje lidhur me mjetin dhe në këtë rast karakteristikat teknike të tij

Me sa mund të dallojmë, limuzina luksoze e blinduar është mbi pesë metra e gjatë për t’i dhënë Presidentit sa më shumë hapësirë ​​të përdorshme. Dyert e pasme janë më të gjata për hyrjen dhe daljen e lehtë të Z. Xi Jinping drejt dhe nga automjeti.

Hongqi do të prodhojë pesë makina të tilla çdo vit për nevojat e transportit të Presidentit kinez, si dhe zyrtarëve të tjerë të qeverisë dhe politikanëve të huaj që vizitojnë vendin aziatik. Në total, 50 automjete do të prodhohen brenda dekadës së ardhshme.

(Kosova Sot Online)