Një i vdekur nga Covid në 24 orët e fundit, Instituti del me një apel

  • G.G /
  • 13 July 2022 - 13:17
Një i vdekur nga Covid në 24 orët e fundit, Instituti del me një apel

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në 24 orët e fundit është regjistruar një rast i vdekjes nga Covid-19.

Përmes një postimi në faqen zyrtare në Facebook, Instituti ka apeluar sërish te qytetarët që të vaksinohen dhe të zbatojnë masat anti-Covid.

“Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe  vaksinohuni! Kosova po vazhdon të shënojë shtim të rasteve të reja të COVID-19 me tendencë të rritjes ditët në vijim.  Fatkeqësisht sot është raportuar  një rast i vdekjeve nga kjo sëmundje!”, thuhet në apelin e Institutit.

Apeli i IKSHP’së:

Të nderuar qytetarë!

Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe  vaksinohuni!

Kosova po vazhdon të shënojë shtim të rasteve të reja të COVID-19 me tendencë të rritjes ditët në vijim.

Fatkeqësisht sot është raportuar  një rast i vdekjeve nga kjo sëmundje!

Në vende të ndryshme të botës, po regjistrohen raste të shumta të COVID-19, sepse pandemia COVID-19 nuk ka mbaruar.

IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështërsi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen.

Me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët këshillohen që vaksinohen, me dozën e parë të dytë dhe të tretë mund të vaksinohen të gjithë personat e moshës mbi 12 vjeç;

me dozën e katërt, mund të vaksinohen personath e moshës mbi 60 vjeç, me kusht që të kenë kaluar katër muaj nga marrja e dozës së tretë.

MSh dhe IKSHPK  rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të  vaksininohen kundër COVID-19.

#Vaksinohuni!

(Kosova Sot Online)