Një ‘NATO e Lindjes së Mesme’? Pse Irani po e sheh me skepticizëm vizitën e Biden

  • S.A /
  • 18 July 2022 - 12:35
Një ‘NATO e Lindjes së Mesme’? Pse Irani po e sheh me skepticizëm vizitën e Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden zhvilloi një udhëtim historik në Lindjen e Mesme. Një vend që ai nuk do të vizitojë, megjithatë, po mbizotëron axhendën është Irani, shkruan CNN. Itinerari i Biden përfshin vetëm dy vende, Izraelin dhe Arabinë Saudite. Këta janë armiqtë më të mëdhenj rajonalë të Teheranit dhe po afrohen më shumë se kurrë më parë.

Vizita vjen vetëm disa javë pasi Izraeli tha se po punonte me partnerët rajonalë për një aleancë të mbrojtjes ajrore që udhëhiqet nga SHBA. Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz, i tha Knessetit, parlamentit të Izraelit, se ai shpreson se programi do të “bëjë një hap tjetër përpara” gjatë udhëtimit të Bidenit në rajon.

Arabia Saudite i ka bërë presion SHBA-së për garanci sigurie që do të frenonin Iranin nëse bisedimet bërthamore dështojnë. Raundi i fundit i bisedimeve në Doha dy javë më parë rezultoi në një ndalesë, me SHBA-të që thanë se Irani shtoi kërkesa të paparashikuara në tryezë.

Muajin e kaluar, ligjvënësit amerikanë prezantuan legjislacionin për të krijuar një sistem të integruar të mbrojtjes ajrore për të rritur bashkëpunimin midis Izraelit dhe fqinjëve të tij arabë. Sistemi i mbrojtjes synon të mbrojë ato shtete nga Irani.

Mbreti Abdullah i Jordanisë tha këtë muaj se ai favorizon anëtarësimin në një “NATO të Lindjes së Mesme” me vende të të njëjtit mendim, pa specifikuar se cilat.

Irani e sheh një plan ushtarak arabo-izraelit si një veprim provokues dhe një kërcënim kundër sigurisë së tij kombëtare, u citua të shtunën nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanani. Ai akuzoi SHBA-në për përhapjen e “iranofobisë” midis vendeve të rajonit, sipas IRNA.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat janë angazhuar në bisedime të drejtpërdrejta me Teheranin, thanë të premten se nuk kanë interes t’i bashkohen një aleance kundër Iranit.

Disa analistë thonë se nëse Irani e gjen veten duke u sulmuar nga fqinjët e tij, ai mund të hakmerret. Një aleancë ushtarake arabo-izraelite është “një ide e tmerrshme”, tha Trita Parsi, nënkryetare e Institutit Quincy në Uashington, DC, “sepse ajo çimenton ndarjet ekzistuese në rajon dhe zvogëlon gjasat për përparime diplomatike”.

Përpjekjet e mëparshme amerikane për të izoluar Iranin me urdhër të Izraelit e çuan Teheranin të sabotonte procesin e paqes palestinezo-izraelite për të minuar përpjekjet e Uashingtonit, tha ai.

“Nëse aleanca anti-Irane e Bidenit me të vërtetë fiton, kjo mund ta shtyjë Iranin të kthehet në politikat e tij të viteve 1990, kur i shtyu në mënyrë aktive aleatët e tij për të destabilizuar pjesë të rajonit,” shtoi ai.

Të enjten, Biden dhe kryeministri izraelit Yair Lapid nënshkruan një deklaratë të re të përbashkët që përfshinte një angazhim për të mos lejuar kurrë që Irani të merrte një armë bërthamore dhe për të adresuar “aktivitetet destabilizuese” të Iranit.

(Kosova Sot Online )