SHBA-ja ka një akuzë për Rusinë

  • G.G /
  • 02 August 2022 - 11:33
SHBA-ja ka një akuzë për Rusinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë akuzuar Rusinë për përdorimin e termocentralit më të madh bërthamor të Ukrainës si një “mburojë bërthamore” duke vendosur trupa atje, duke parandaluar forcat ukrainase të kthejnë zjarrin dhe të rrezikojnë një aksident të tmerrshëm bërthamor.

Sipas SHBA-ve një veprim i tillë ka qenë shumë i rrezikshëm, raporton Al Jazeera.

E presidenti rus Vladimir Putin, ka thënë se “askush s’mund ta fitojë luftën bërthamore”. 

(Kosova Sot Online)