“I izoluar nga BE-ja”, Orbani shpreson rikthimin e Trump-it në pushtet

  • G.G /
  • 03 August 2022 - 13:51
“I izoluar nga BE-ja”, Orbani shpreson rikthimin e Trump-it në pushtet

Viktor Orban, kryeministri i Hungarisë, i cili është gjithnjë e më shumë i izoluar në Bashkimin Evropian për shkak të politikave të tij “raciste” kundër imigracionit, shpërbërjes së masave mbrojtëse për sundimin e ligjit dhe kundërshtimit ndaj sanksioneve të mëtejshme ruse, ka të ngjarë të ketë një pritje shumë të ngrohtë kur të marrë skenën në një konferencë vjetore konservatore të krahut të djathtë në SHBA.

Përpara fjalimit të tij në Konferencën e Veprimit Politik Konservator në Dallas, Teksas, të enjten, Orban u takua me ish-presidentin e SHBA Donald Trump, duke e përshkruar atë si “aleatin tonë të rëndësishëm”.

“Ne jemi të përkushtuar për të ndaluar migrimin e paligjshëm, për të mbajtur taksat të ulëta dhe, më e rëndësishmja, ne jemi të përkushtuar ndaj paqes”, tha ai në Facebook.

Ministri i tij i Jashtëm, Péter Szijjártó, i cili e shoqëroi atë në udhëtim, shtoi se “Marrëdhëniet hungarezo-amerikane ishin në kulmin e tyre kur Donald Trump ishte President i SHBA. Ja për të shpresuar se do të arrijmë edhe një herë atje.”

Trump, i cili besohet se po përgatitet për një kandidim të dytë për Zyrën Ovale, tha se të dy “diskutuan shumë tema interesante – pak njerëz dinë aq shumë për atë që po ndodh sot”. 

(Kosova Sot Online)