Moti për sot dhe ditët në vijim në Kosovë

  • G.G /
  • 16 August 2022 - 08:05
Moti për sot dhe ditët në vijim në Kosovë

Sipas parashikimeve të “Prishtina Weather”, të nxehtit kulminon ditën e premtë, e në fundjavë temperaturat zbresin më afër vlerave mesatare.

Datat:

16.08 – Nxehtë, paradite kryesisht me diell.  Pasdite do të ketë zhvillime të vransirave, e vende-vende mundësi për rrebeshe me bubullima.

17.08 – Nxehtë e kryesisht me diell.

18.08 – Kryesisht me diell dhe më nxehtë.

19.08 – Shumë nxehtë e kryesisht me diell.  Pasdite vende-vende mundësi për ndonjë rrebesh shiu me bubullima.

Temperaturat shënojnë rritje në të dy vlerat ekstremet.  Minimalet nga 13C ditën e hënë, deri në 19C, të premten.  Temperaturat maksimale në fillim të javës luhaten ndërmjet 28C e 30C, ndërsa deri të premten shënojnë rritje në 35C e 36C. 

Erërat frynë nga perëndimi e jugperëndimi 3-12m/s.

Shtypja atmosferike luhatet përreth vlerave normale.

(Kosova Sot Online)