Kurti e Vuçiq të akullt para kamerave, prapa dyerve të mbyllura realizuan takimin më të mirë mes tyre

  • E.K /
  • 19 August 2022 - 12:39
Kurti e Vuçiq të akullt para kamerave, prapa dyerve të mbyllura realizuan takimin më të mirë mes tyre

Josep Borell e quajti takimin e djeshëm “jo të rregullt” dhe të thirrur për “menaxhim të krizës”. Vuçiq nga Brukseli u çoi mesazh serbëve nëpërmjet një videoje ku me tone emocionale tha se në selinë e BE’së  ishte një ditë e vështirë. “Shqetësimin” e Vuciqit, përkrahësit e Kurtit e lexuan si fitore të Kryeministrit në tavolinë. Nëse shiheshin fytyrat e të pranishmeve në takim, nuk dukej atmosferë e mirë. Por, një korrespondent në Bruksel thotë se BE-ja e cilësoi si takimin më të mirë – ndonjëherë.

Takimi pesëorësh mes Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, përfundoi pa marrëveshje. Për këtë takim, që ishte caktuar menjëherë pas tensioneve në Veri, ishin aktivizuar zyrtarë të lartë evropianë dhe amerikanë.

Nuk kishte marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë në fund, por ky takim pati vëmendje të shtuar. Ishte komentuar si kurrë më parë secila pamje që vinte nga Brukseli.

Se s’ka ndonjë rezultat, se takimi ishte “jonormal” dhe i thirrur “për ta menaxhuar krizën”, tha përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i cili ishte i vetmi që u deklarua pas bisedimeve disaorëshe.

Takimi kishte nisur me fytyrën e mrrolur të Vuciqit dhe buzëqeshjen e Kurtit para kamerave të mediave, pak para nisjes së bisedimeve. Por, raportet mes tyre ishin të akullta pasi nuk i dhanë dorën njëri-tjetrit e as nuk u shikuan në sy madje, sa ishin kamerat aty.

Korrespondenti i Kohës në Bruksel, Augustin Palokaj, ka thënë se brenda Bashkimit Europian, takimi i së enjtes midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është cilësuar si takimi më i mirë që palët e kanë zhvilluar deri më tash.

“Ajo çka është thënë nga BE-ja është se takimi ka qenë shumë i vështirë, që më shumë ka pasur mospajtime sesa pajtime, por se një burim i BE-së ka thënë se asnjëherë nuk ka pasur takim më të mirë midis Kurtit dhe Vuçiqi,  sepse për herë të parë kanë shfaqur pikëpamjet e tyre se si e shohin normalizimin e raporteve mes dy vendeve dhe ndonëse nuk është arritur një rezultat konkret, thuhet se vetë fakti se e kanë kuptuar se duhet të punojnë se bashku për t’i ulur tensionet konsiderohet një lajm i mirë për BE-në dhe bashkësinë ndërkombëtare”, ka thënë Palokaj.

Media ka raportuar dje ekskluzivisht për disa prej pikave që janë diskutuar dhe çështjen që kanë dalë pengesë për një marrëveshje mes Kurtit dhe Vuçiqit.

Sipas burimeve, punë e kryer dhe që s’ka kthim mbrapa konsiderohet vendimi i Kosovës për targat e lëshuara ilegalisht nga Serbia, për rajone të Kosovës.

Sfida kryesore në dialog, sipas një burimi të Expressit, aktualisht është eliminimin e “letrave të bardha” për dokumentet e udhëtimit. Pra, ato që i lëshon Serbia për shtetasit kosovarë, kur hyjnë në territorin e saj.

Radio Evropa e Lirë, duke u thirrur në burimet e saj, ka raportuar dje se liderë perëndomorë, përfshirë presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman, Sebastian Schulz, janë marrë me takimin e djeshëm të Kurtit dhe Vuciqit. Dhe, sipas këtyre burimeve, dy udhëheqësit ballkanikë, “e kanë kuptuar këtë”.

Sipas tyre, “pas takimeve ndjenjat janë të përziera, në njërën anë ka elemente inkurajuese, e në anën tjetër palët kanë mbajtur qëndrime kundërshtuese për shumë pika”.

Vuciq, njëherë shpërndau lajmin përmes vartësve të tij, te mediat që i kontrollon, se do të qëndrojë edhe më gjatë në Bruksel, në përpjekje të gjetjeve të zgjidhjeve.

Në mbrëmje, në një monolog të tij në rrjete sociale, ai fliste për një ditë të vështirë dhe thoshte se shpreson që vetëm me ndonjë mrekulli, të arrihet kompromis.

“Një ditë e vështirë është prapa nesh, ishte një ditë e vështirë për të gjithë qytetarët dhe për mbarë vendin tonë, nuk mund të them se ka përfunduar me sukses, por përmbahem nga komentet e tjera, sepse shpresoj se është e mundur që me ndonjë mrekulli të arrijmë një zgjidhje kompromisi. Prandaj do të vazhdoj të luftoj për paqe dhe stabilitet”, ka thënë mes tjerash Vuçiq.

Kryeministri vetë nuk është shfaqur, por fjalët e Vuçiqit u kanë mjaftuar disa prej përkrahësve të Kurtit, që të jenë të sigurt për performancen e mirë të Kurtit në takim.

Për shembull, analisti Rron Gjinovci, ka shpërndarë një fjali të Vuçiqit, ku kishte thënë se ishte ditë e vështirë për Serbinë, e mbi të ka shkruar “Po ta besoj valla. Se je mësu ti me t’nejt gatitu si nxansa “razumes srpski ti? Pa… razumem”. S’ka mo ashtu, tash pala kosovare t’vet a po don marrëveshje a po don njësi speciale? Zor e ki për besë”.

Nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës është lëshuar një deklaratë e shkruar, pas takimit me Vuçiqin. Aty thuhet se në takim janë diskutuar dy tema.

“Sot kishte dy tema në agjendë. E para ishte diskutimi për Kornizën e Përgjithshme të Marrëveshjes. Kryeministri Kurti theksoi që kjo marrëveshje duhet të jetë ligjërisht e obligueshme për normalizimin e plotë të marrëdhënieve me njohje reciproke në qendër. Ai prezantoi disa kapituj me elemente përkatëse që duhet t’i përmbajë kjo kornizë”, thuhej në kumtesën e Kryeministrisë.

Temë e dytë, sipas ZKM-së, “ishin çështjet aktuale politike e të sigurisë për të cilat Kryeministri Kurti tregoi për rëndësinë e ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë në vendin tonë si garancione të paqes, sigurisë dhe barazisë për të gjithë qytetarët pa dallim”.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së tha dje se ka “nuk dorëzohemi” dhe se shpreson që do të mbahen takime të tjera mes palëve, para datës 1 shtator, kur pritet të hyjë në fuqi vendimi i Qeverisë së Kosovës për targa dhe dokumente të lëshuara nga Serbia. 

(Kosova Sot Online)