Lukashenko: Kemi përgatitur avionët luftarakë për të mbajtur armë bërthamore

  • S.A /
  • 26 August 2022 - 13:22
Lukashenko: Kemi përgatitur avionët luftarakë për të mbajtur armë bërthamore

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, ka thënë se avionët luftarakë SU-24 të vendit të tij janë ripajisur për të mbajtur armatim bërthamor. Sipas agjencisë shtetërore bjelloruse të lajmeve Belta, Lukashenko tha se kishte rënë dakord më parë për këtë veprim me homologun e tij rus, Vladimir Putin. Bjellorusia është e gatshme t’i përgjigjet menjëherë “provokimit serioz” nga perëndimi, paralajmëroi Lukashenko. “Nëse Zoti na ruajt ndonjë provokim serioz kundër Bjellorusisë, objektivat tanë janë mbyllur. Ne i njohim ata. Marrëdhëniet me Bjellorusinë “nuk duhet të përkeqësohen, sepse kjo do të thotë gjithashtu përkeqësim i marrëdhënieve me shtetin e Bashkimit të Bjellorusisë dhe Rusinë që ka armë bërthamore”, tha ai.

“Nëse ata fillojnë të krijojnë probleme, Bjellorusia mund të jetë më keq, por përgjigja do të jetë e menjëhershme”, shtoi ai. Bjellorusia nuk ka armët e veta bërthamore, por është aleate e Rusisë dhe ka lejuar që territori i saj të përdoret për pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

(Kosova Sot Online )