The Guardian: Rritja e azilkërkuesve shqiptarë mund të jetë për shkak të bandave kriminale

  • G.G /
  • 26 August 2022 - 15:51
The Guardian: Rritja e azilkërkuesve shqiptarë mund të jetë për shkak të bandave kriminale

Të dhënat zyrtare të publikuara të enjten kanë konfirmuar dyshimet se një numër i madh shqiptarësh po kalojnë përmes kanalit për të kërkuar azil në Mbretërinë e Bashkuar.

Home Office dhe organizatat bamirëse të refugjatëve janë ende duke u përpjekur të shpjegojnë pse ka pasur një rritje numri të azilkërkuesve së fundmi, shkruan The Guardian.

Spekulimet kanë rënë mbi bandat kriminale të organizuara të njohura se kanë trafikuar më parë punonjës seksi dhe anëtarë të bandave në Mbretërinë e Bashkuar, dhe se tani kontrollojnë pjesë të mëdha të tregjeve të marijuanës dhe kokainës.

Aktiviteti i bandave shqiptare po “ndryshon listën e prioriteteve të shërbimeve të sigurisë” për shkak të rritjes së të ardhurve nga shteti ballkanik.

Policia thotë se ka një rritje në tregun e kokainës në Londër dhe në juglindje të Anglisë. Një raport i Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) në shkurt tha se bandat shqiptare në pesë vitet e fundit kishin importuar ekspertizë të fituar nga bujqësia e kanabisit në shkallë industriale në vendin e tyre në Mbretëri të Bashkuar.

Hetuesit e Agjencisë Kombëtare të Krimit thonë se shqiptarët kanë sjellë një profesionalizëm të ri në bujqësinë e kanabisit që ka zhvendosur vietnamezët si grupi kryesor që prodhon drogën”.

Dëshmitë e një tregu në rritje që u ofron shqiptarëve një rrugë përmes Kanalit për në Mbretërinë e Bashkuar mund të gjenden në TikTok.

Llogaritë anonime, të shkruara në shqip dhe anglisht, janë rrugë reklamuese nga kryeqyteti, Tirana, në Calais. Disa sugjerojnë udhëtime falas me minibus në Calais. Disa llogari publikojnë çmimet, ndërsa të tjera ftojnë klientët e mundshëm t’i kontaktojnë privatisht.

“Shko në Angli. 4000 funte. Me varka. Çdo ditë”, thotë njëri.

Sipas faqes së internetit Balkan Insight, një tjetër reklamë ofroi të merrte edhe fëmijë.

“Nisjet çdo ditë, nisja e radhës është nesër më 22 korrik. Mund të marrim edhe familje. Ju vini sot dhe ikni nesër. Ne jemi të parët dhe më të mirët”. Postimi ka 2706 pëlqime dhe 52 komente.

Shifrat e së enjtes tregojnë një rritje të konsiderueshme të ardhjeve nga Shqipëria. Këtë vit, 2,165 njerëz u regjistruan si të ardhur midis janarit dhe qershorit, krahasuar me vetëm 23 gjatë të njëjtës periudhë në 2021.

(Kosova Sot Online)