Vdes në Belgjikë një pacient me Linë e majmunëve

  • E.K /
  • 01 September 2022 - 15:40
Vdes në Belgjikë një pacient me Linë e majmunëve

Një pacient me Linë e majmunit ka vdekur në Belgjikë, sipas autoriteteve shëndetësore në vend, duke shënuar atë që duket të jetë vdekja e tretë e një pacienti me Linë e majmunit në Evropë.

Përhapja e paprecedentë e Lisë së majmunëve të këtij viti ka parë më shumë se 51,000 raste të konfirmuara në mbarë botën, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Edhe pse është shfaqur te njerëzit për dekada, virusi rrallë deri në këtë vit është përhapur jashtë Afrikës Qendrore dhe Perëndimore, ku është endemik.

(Kosova Sot Online)