Kurti e takoi tre muaj më parë, Truss e cila u zgjodh sot kryeministre e Britanisë

  • G.G /
  • 05 September 2022 - 14:18
Kurti e takoi tre muaj më parë, Truss e cila u zgjodh sot kryeministre e Britanisë

Liz Truss është zgjedhur kryeministre e Britanisë së Madhe.

Ajo, tre muaj më parë pati pritur në takim kryeministrin e vendit, Albin Kurti, gjatë një vizite të këtij fundit në Britaninë e Madhe.

Tash kryeministrja e Britanisë bashkë me Kurtin në takim biseduan për marrjen e veprimeve shtesë ndaj sulmeve ruse në Ukrainë.

““Kënaqësi të takohem me Sekretaren e Jashtme Liz Truss. Ramë dakord për domosdoshmërinë për të ndërmarrë veprime shtesë kundër pushtimit të paligjshëm të Rusisë në Ukrainë dhe për të sfiduar ndikimin e saj të keq në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Ne do të punojmë së bashku për të rritur bashkëpunimin tonë dypalësh”, pati shkruar Kurti në llogarinë e tij në Twitter.

Kujtojmë se Truss është zgjedhur me mbi 81 mijë vota si lidere e Partisë Konservatore krahas 60 mijë sa kishte kundërkandidati i saj, Rishi Sunak.

(Kosova Sot Online)