Radhë të gjata për të hyrë në Finlandë nga Rusia

  • A.P /
  • 23 September 2022 - 17:07
Radhë të gjata për të hyrë në Finlandë nga Rusia

Kjo është skena në Finlandë në pikën kufitare Vaalimaa në Virolahti pranë kufirit me Rusinë.

Më herët, skynews ka raportuar se autoritetet finlandeze kanë vërejtur një rritje të trafikut nga Rusia.

Kjo vjen pasi ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu tha të mërkurën se 300 mijë trupa shtesë do të thirren për luftë.

Autoritetet ruse kanë thënë sot se punëtorët në disa sektorë do të përjashtohen nga drafti në një përpjekje për të “siguruar punën e industrive specifike të teknologjisë së lartë, si dhe të sistemit financiar të Rusisë”.

Përjashtimet vlejnë për disa punonjës të IT-së, punonjës të telekomunikacionit, profesionistë të financave, si dhe disa punonjës në media “sistematikisht të rëndësishme”.

Në përgjigje të lajmeve për largimin e rusëve nga vendi, Kremlini ka thënë se këto janë “të ekzagjeruar”.

(Kosova Sot Online)