Kryeministrja britanike deklarohet për samitin në Pragë, ku do të marrë pjesë edhe Vjosa Osmani

  • E.K /
  • 06 October 2022 - 11:01
Kryeministrja britanike deklarohet për samitin në Pragë, ku do të marrë pjesë edhe Vjosa Osmani

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Lis Truss, është deklaruar për takimin inaugurues të Komitetit Politik Evropian që mbahet në Pragë.

Në atë samit Kosovën do ta përfaqësojë presidentja Vjosa Osmani.

E si temë kryesore pritet të jetë lufta e Rusisë në Ukrainë.

“Evropa po përballet me unitet dhe vendosmëri me krizën e saj më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore”, ka thënë kryeministrja britanike.

“Ne duhet të vazhdojmë të qëndrojmë të vendosur për të siguruar që Ukraina të fitojë këtë luftë, duke u marrë me sfidat strategjike që ajo ka ekspozuar”.

“Unë besoj se takimi i sotëm në Pragë mund t’i japë përparësi prioriteteve të Mbretërisë së Bashkuar që i kapërcejnë kufijtë kombëtarë”, ka deklaruar ajo. 

(Kosova Sot Online)