Osmani dje takoi kryeministren e vendit që do ta kryesojë Këshillin e Europës

  • E.K /
  • 07 October 2022 - 09:44
Osmani dje takoi kryeministren e vendit që do ta kryesojë Këshillin e Europës

Presidentja Vjosa Osmani dje në Pragë është takuar me kryeministren e Islandës Katrin Jakobsdottir, vendi i së cilës nga nëntori do ta marrë kryesimin e Këshillit të Europës ku Kosova ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin për t’u bërë shtet anëtar.

Për këtë takim ka njoftuar kryeministrja islandeze, e cila tha se me Osmanin foli edhe për forcim të lidhjeve mes dy shteteve.

“Kënaqësi ta takoja presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Në folëm për mënyrat se si të forcojmë lidhjen mes Kosovës dhe Islandës, si dhe për kryesimin e ardhshëm të Islandës në Këshillin e Europës”, ka shkruar Jakobsdottir.

Aktualisht, kryesimin në Këshill të Europës që nga maji e ka Irlanda, ndërsa Islanda do ta marrë atë nga nëntori. Kryesuesi në Këshill të Europës vepron në mënyrë neutrale dhe siguron respektimin e rregullave dhe udhëzimeve. Ai/ajo drejton diskutimet, hedh propozimet në votim dhe shpall vendimet.

Osmani në Pragë në samitin e Komunitetit Politik Europian është takuar me disa nga liderët europianë, ndërsa ka zhvilluar edhe një takim të përbashkët me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

(Kosova Sot Online)