Osmani: Autorët e krimeve të luftës në Ukrainë të sillen para drejtësisë

  • E.K /
  • 10 October 2022 - 15:20
Osmani: Autorët e krimeve të luftës në Ukrainë të sillen para drejtësisë

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë sulmet ndaj popullatës civile dhe pafajshme në Ukrainë janë krime lufte.

Sipas saj, kjo duhet të ndiqet penalisht, si dhe autorët e këtyre zhvillimeve.

“Sulmi i regjimit gjenocidal rus ndaj njerëzve të pafajshëm dhe infrastrukturës civile në Ukrainë vazhdon”.

“Ky është një krim lufte që duhet të ndiqet penalisht dhe autorët të sillen para drejtësisë. Ukrainës duhet t’i jepen mjetet e duhura ushtarake për të mbrojtur veten”, ka shkruar Osmani në Twitter.

(Kosova Sot Online)