Shokon 61-vjeçari: Vdiqa për 90 minuta, ju rrëfej çfarë pashë në jetën e përtejme

  • E.K /
  • 15 October 2022 - 09:16
Shokon 61-vjeçari: Vdiqa për 90 minuta, ju rrëfej çfarë pashë në jetën e përtejme

Një burrë që pretendon se u kthye nga të vdekurit pasi qëndroi i vdekur për 90 minuta ka zbuluar se si është jeta e përtejme dhe përvoja e tij ishte aq e frikshme sa truri i tij e ka 'bllokuar'.

Alistair Blake, 61 vjeç, pësoi një atak në zemër në janar të vitit 2019. Gruaja e tij, Melinda, u përpoq ta mbante në jetë derisa mbërriti një ambulancë.

Megjithatë, kur mjekët arritën atje, gjetën trupin e tij të pajetë. Melinda ishte përpjekur dëshpërimisht të kryente CPR derisa erdhën mjekët, dhe raportohet se ai kishte vdekur klinikisht për një orë e gjysmë.

Mjekët vazhduan të përpiqeshin me Alistair për më shumë se një orë, duke i dhënë CPR dhe duke përdorur një defibrilator tetë herë.

Pas 90 minutash, pulsi i tij u gjet. Kur përshkruan jetën e përtejme, Alistair thotë se nuk kishte 'asgjë', nuk kishte tinguj, zëra apo drita. Ai tha se përvoja ishte aq traumatike sa truri i tij kishte bllokuar gjithçka.

"Teknikisht, unë isha i vdekur për 90 minuta," tha ai.

Ai shtoi: “Shumë njerëz më pyesin nëse pashë diçka dhe jo, nuk pashë asgjë. Nuk ka drita të ndritshme, asgjë si kjo.

Mjekët arritën të zhbllokojnë një nga arteriet e 61-vjeçarit në spitalin Frankston dhe atij iu pajis një stimulues kardiak.

Alistair u kthye në shtëpi pas 12 ditësh në spital dhe thotë se përvoja e tij afër vdekjes i ka dhënë atij një qasje krejtësisht të ndryshme ndaj jetës.

(Kosova Sot Online)