Tragjedi , vdesin 28 persona, të tjerë kërkohen nën gërmadha

  • E.K /
  • 15 October 2022 - 09:23
Tragjedi , vdesin 28 persona, të tjerë kërkohen nën gërmadha

Të paktën 28 persona kanë vdekur dhe dhjetëra mbeten të bllokuar nën tokë pas një shpërthimi në një minierë qymyri në provincën Bartin të Turqisë veriore.

Rreth 110 persona ishin në minierë në kohën e shpërthimit të premten, pothuajse gjysma e tyre në mbi 300 metra thellësi, shkruan BBC.

Ministri i Shëndetësisë i Turqisë Fahrettin Koca ka thënë se 11 persona ishin shpëtuar dhe po trajtohen

Ekuipazhet e urgjencës punuan gjatë natës, duke gërmuar nëpër shkëmbinj në përpjekje për të arritur më shumë të mbijetuar.

Pamjet video tregojnë minatorët që dalin të nxirë dhe me sy të zymtë të shoqëruar nga shpëtimtarët në objektin në Amasra, në bregun e Detit të Zi.

Familja dhe miqtë e të zhdukurve mund të shiheshin gjithashtu në minierë, duke pritur me ankth lajmet për të dashurit e tyre.

(Kosova Sot Online)