Adoleshenti vdes nga ameba që ha tru, ekspertët dalin me apel për sëmundjen e rrallë

  • E.K /
  • 22 October 2022 - 14:59
Adoleshenti vdes nga ameba që ha tru, ekspertët dalin me apel për sëmundjen e rrallë

Një adoleshent në SHBA ka vdekur nga një sëmundje shumë e rrallë.

Hetuesit besojnë se adoleshenti u ekspozua në ujërat e ngrohta në Liqenin Mead, por epidemiologu thotë se sëmundja është ‘shumë, shumë e rrallë’

Ekspertët kanë thënë se vdekja e një adoleshenti në zonën e Las Vegasit nga një amebë e rrallë që ha trurin duhet të nxisë kujdes, jo panik, mes njerëzve që kanë afër liqene, lumenj dhe burime të ujërave të ëmbla, shkruan The Guardian.

“Ajo tërheq vëmendjen e njerëzve për shkak të emrit”, tha të premten Brian Labus, një ish-epidemiolog i shëndetit publik për organizmin natyral të quajtur zyrtarisht Naegleria foëleri, por pothuajse gjithmonë e quajti ameba që ha trurin. “Por kjo është një sëmundje shumë, shumë e rrallë”.

Hetuesit besojnë se adoleshenti u ekspozua në ujërat e ngrohta në Liqenin Mead. Distrikti shëndetësor jugor i Nevadës nuk e identifikoi adoleshentin që vdiq, por tha se ai mund të ishte ekspozuar ndaj organizmit mikroskopik gjatë fundjavës së 30 shtatorit në zonën Kingman Wash. Rrethi familjar e publikoi rastin të mërkurën, pas konfirmimit për shkakun e vdekjes nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

(Kosova Sot Online)