Guterres anulon vizitën e planifikuar për t’u fokusuar në këtë çështje

  • A.P /
  • 30 October 2022 - 16:38
Guterres anulon vizitën e planifikuar për t’u fokusuar në këtë çështje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres është shprehur thellësisht i shqetësuar për marrëveshjen e Ukrainës për drithërat e Detit të Zi dhe e ka shtyrë udhëtimin e tij në Algjer për Samitin e Ligës Arabe me një ditë për t’u fokusuar në këtë çështje, tha të dielën një zëdhënës i OKB-së.

“Sekretari i Përgjithshëm vazhdon të angazhohet në kontakte intensive që synojnë përfundimin e pezullimit rus të pjesëmarrjes në marrëveshje”.

“I njëjti angazhim synon gjithashtu rinovimin dhe zbatimin e plotë të iniciativës për lehtësimin e eksporteve të ushqimeve dhe plehrave nga Ukraina, si dhe heqjen e pengesave të mbetura për eksportet e ushqimeve dhe plehrave ruse”, tha në një deklaratë zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric.


(Kosova Sot Online)