Përmbyset varka me emigrantë, 4 të shpëtuar dhe 8 të zhdukur

  • A.P /
  • 31 October 2022 - 19:05
Përmbyset varka me emigrantë, 4 të shpëtuar dhe 8 të zhdukur

Një operacion kërkim-shpëtimi është duke u zhvilluar nga porti dhe Frontex për të gjetur të huajt në zonën detare në jug të Samos, ku anija me të cilën ndodheshin u përmbys.

Ngjarja u bë e ditur kur një anije peshkimi pikasi aksidentalisht dy burra në det, të cilët informuan se ishin në një varkë me dhjetë të tjerë e cila u përmbys.

Një anije e Frontex menjëherë më pas vuri re dy të tjerë. Sipas dëshmive të tyre, në bord ndodheshin gjithsej 12 persona dhe autoritetet janë në kërkim të tetë të tjerëve.

Ngjarja ka ndodhur teksa ka pasur kushte të mira atmosferike. Megjithatë, autoritetet janë të shqetësuara nga fakti se ngjarja u bë e ditur rastësisht pasi nuk është bërë asnjë telefonatë në numrin 112 dhe nuk ka pasur asnjë sinjal shqetësimi. /Abc news

Njoftimi zyrtar i portit:

Një operacion kërkim-shpëtimi për të huajt ka nisur prej mesditës së sotme, në zonën detare 3.8 në jug të Samiopulës, Samos. Në veçanti, Autoriteti Portual i Samos është njoftuar nga kapiteni i një mjeti peshkimi për zbulimin e dy të huajve në zonën e mësipërme detare.

Të huajt janë dërguar në Spitalin e Përgjithshëm të Samosit, ndërsa sipas deklaratës së tyre kanë deklaruar se së bashku me dhjetë persona të tjerë kanë qenë duke hipur në një gomone me fryrje, e cila është përmbysur.

Menjëherë kanë nisur hetimet me pjesëmarrjen e tre LS-EL.AKT në zonë.

Hetimet janë në vazhdim dhe për çdo zhvillim do të bëhet e ditur në një njoftim të mëvonshëm.

(Kosova Sot Online)