Petar Petkoviq e përkrah tërheqjen e serbëve nga institucionet kosovare

  • E.K /
  • 05 November 2022 - 17:22
Petar Petkoviq e përkrah tërheqjen e serbëve nga institucionet kosovare

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë se i përkrah serbët të cilët kanë marrur vendim që të ndalin punën në institucionet kosovare, shkruan "Kosova Sot Online".

“Qëllimi i sotëm i serbëve për të mbrojtur Procesin e Brukselit, në radhë të parë të Asociacionit të Komunave Serbe, si i vetmi mekanizëm i garantuar për formimin e të drejtave kolektive të popullit serb në Kosovë, tregoi se vendimi paqësor dhe demokratik i serbëve për paligjshmërinë e vazhdueshme të Kurtit dhe shkelja e të gjitha marrëveshjeve të Brukselit është e vetmja përgjigje e mundshme”, tha Petkoviq, shkruan Tanjug.

(Kosova Sot Online)