Ish-lideri i 'Partisë së Politikës së Putinit' ka vdekur në një aksident automobilistik në Krime

  • A.P /
  • 10 November 2022 - 19:44
Ish-lideri i 'Partisë së Politikës së Putinit' ka vdekur në një aksident automobilistik në Krime

Në Krimenë e aneksuar, një ish-deputet i Verkhovna Rada të Ukrainës Oleksiy Remenyuk vdiq në një aksident me makinë. Në vitet 2000, ai kryesoi listën e një partie të quajtur "Partia e Politikës së Putinit" në zgjedhjet për Verkhovna Rada, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”


Vdekja e një ish-deputeti u raportua në kanalin telegram Mashedition "Argumentet e Javës Krime" dhe një numër mediash të tjera. Sipas Mash, Remenyuk u përplas ndërsa policia po ndiqte makinën e tij në Simferopol.


66-vjeçari Alexey Remenyuk po drejtonte një Range Rover mbrëmjen e 8 nëntorit. Ai u ndalua nga policia. Analizat zbuluan alkool në gjakun e tij. Policia u përpoq të ndalonte Remenyuk, por ai hipi pas timonit dhe u përpoq të arratisej me një makinë. Gjatë ndjekjes, dyshohet se makina është përplasur me një kamion në rrugën bypass. Vetë Remenyuk dhe pasagjeri i tij u vranë, shoferi i kamionit u plagos.

MPB ruse e Krimesë njoftoi për një aksident automobilistik, pa përmendur emrat e të vdekurve.

Si shënon Krimea.RealitetetAlexey Remenyuk u zgjodh për herë të parë në Verkhovna Rada të Ukrainës në vitin 1998 nga partia Gromada, në 2002 ai u bë deputet i Radës tashmë nga Blloku Julia Tymoshenko.


Në vitin 2006, Remenyuk kryesoi listën e "Partisë së Politikës së Putinit" në zgjedhjet për Verkhovna Rada të Ukrainës, por për herë të tretë Remenyuk nuk u zgjodh në parlament, pasi partia fitoi vetëm 0.12% të votave. Në vitin 2008, "Partia e Politikës së Putinit" u riemërua Partia e Rusisë së Bashkuar. Pas aneksimit të Krimesë, Remenyuk ishte kryetar i lëvizjes socio-politike "Për Rusinë e Bashkuar", por ai njihej më mirë si biznesmen.


Një ditë më parë, sipas Russianlast, në një aksident në territorin e rajonit Kherson, vdiq zëvendësi i administratës së rajonit të aneksuar Kherson Kirill Stremousov, i emëruar nga Rusia.


(Kosova Sot Online)