Borrell: Kam frikë se Rusia nuk është gati të tërhiqet

  • A.P /
  • 17 November 2022 - 18:21
Borrell: Kam frikë se Rusia nuk është gati të tërhiqet

Paqja në Ukrainë nuk do të jetë e mundur derisa Rusia të tërheqë trupat e saj dhe se Moska nuk po tregon asnjë shenjë se është gati për këtë, ka deklaruar Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

“Kam frikë se Rusia nuk është gati të tërhiqet dhe për aq sa nuk tërhiqet, paqja nuk do të jetë e mundur”, tha Borrell për agjencinë e lajmeve Reuters në qytetin Uzbekistan të Samarkandit.

“Është Rusia ajo që duhet të bëjë të mundur paqen, agresori duhet të tërhiqet nëse dëshiron një paqe të qëndrueshme”, tha ai.

Ndërkohë, forcat e Putinit kanë pësuar një sërë pengesash në terren, më e fundit është humbja e qytetit jugor të Khersonit. Rusia që atëherë ka përdorur sulme ajrore që synojnë infrastrukturën energjetike dhe objektiva të tjera civile në pjesë të Ukrainës që ajo nuk i mban.


(Kosova Sot Online)