Suedia arreston një çift nga Rusia për spiunazh

  • A.P /
  • 22 November 2022 - 20:22
Suedia arreston një çift nga Rusia për spiunazh

Shërbimi suedez i sigurisë SAPO ka arrestuar dy persona të dyshuar për spiunazh prej vitesh për një vend të paidentifikuar, thanë autoritetet, dhe mediat suedeze raportuan se bëhej fjalë për një çift të martuar nga Rusia, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Shërbimi i sigurisë kreu një operacion mëngjesin e sotëm në zonën e Stokholmit”, tha prokuroria.

Më vete, SAPO tha: "Një nga individët e arrestuar dyshohet për veprimtari të paligjshme të fshehta të fshehta kundër Suedisë dhe aktivitet të paligjshëm të fshehtë të inteligjencës kundër një vendi të huaj". Personi i dytë dyshohet si bashkëpunëtor.

Sipas dokumenteve të gjykatës, mbledhja e inteligjencës në zonën e Stokholmit filloi në janar 2013, sipas prokurorëve.

SAPO dhe prokuroria refuzuan të jepnin detaje për çiftin, por gazeta Aftonbladet raportoi se ata ishin një çift i martuar që emigruan nga Rusia në Suedi pak para vitit 2000.

Sipas Aftonbladet, çifti, të dy në të 60-at, duket se kanë jetuar një jetë të qetë në një zonë rezidenciale të Stokholmit ndërsa spiunonin Suedinë dhe një vend tjetër për Rusinë.

"Ata janë njësoj si gjithë të tjerët. Ndonjëherë i përshëndet dhe kaq", tha një fqinj i intervistuar nga gazeta.

“Lidhur me arrestimet u kontrolluan lokalet dhe u ndalua për t’u marrë në pyetje një person i tretë”, tha shërbimi i sigurisë.

“Hetimi penal që çoi në arrestimet ka vijuar prej disa kohësh”, tha SAPO.

As SAPO dhe as prokuroria nuk do të komentonin mbi identitetin e palëve të përfshira apo çfarë lloj informacioni u mblodh.

Të dyja agjencitë theksuan se rasti “nuk ka lidhje me asnjë nga rastet e tjera të shërbimit”.

Më parë në nëntor, prokurorët akuzuan dy vëllezër suedezë për "spiunazh të rënduar" për spiunim të dyshuar për shërbimin e inteligjencës ushtarake të Rusisë GRU midis 2011 dhe 2021. Gjyqi i tyre do të fillojë këtë javë.

(Kosova Sot Online)