Brukseli merr këtë vendim lidhur me Hungarinë

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 15:41
Brukseli merr këtë vendim lidhur me Hungarinë

Komisioni Evropian ka të ngjarë të rekomandojë që miliarda euro para të BE-së t'i mbahen nga Hungaria, duke gjykuar se Budapesti ka dështuar të japë reformat e nevojshme për të siguruar që këto fonde të mbrohen nga korrupsioni, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Qëndrimi i Komisionit u raportua disa orë përpara se eurodeputetët të kërkuan me shumicë dërrmuese që fondet e BE-së për Hungarinë të ngrihen për shkak të shkeljeve të sundimit të ligjit me 416 vota pro dhe 124 kundër rezolutës.

Ekzekutivi i BE-së bëri thirrje në shtator për mbajtjen e 7.5 miliardë eurove në fondet evropiane nga Hungaria për shqetësimet e korrupsionit, pasi ajo shkaktoi një mekanizëm të ri të sundimit të ligjit.

Kjo shumë është afërsisht 65% e fondeve të marra nga Budapesti në kuadër të programeve të Kohezionit të BE-së.

Qeveria hungareze, e drejtuar nga kryeministri populist i djathtë Viktor Orban, mund të marrë paratë nëse kalon 17 masa korrigjuese të negociuara me Komisionin përpara 19 nëntorit.


(Kosova Sot Online)