BE përgatit paketën e 9-të të sanksioneve ndaj Rusisë

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 15:54
BE përgatit paketën e 9-të të sanksioneve ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian po shtyn përpara me një paketë të nëntë sanksionesh ndaj Rusisë në përgjigje të sulmit të Moskës ndaj Ukrainës, tha shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjatë një vizite në Finlandë të enjten, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

“Ne po punojmë shumë për të goditur Rusinë, ku është e dëmshme të zbutet edhe më tej kapaciteti i saj për të bërë luftë kundër Ukrainës dhe mund të njoftoj sot se po punojmë me shpejtësi të plotë për një paketë të 9-të të sanksioneve”, tha von der Leyen në një konferencë shtypi.

"Dhe kam besim se shumë shpejt do të miratojmë një kufi global të çmimit të naftës ruse me G7 dhe partnerë të tjerë të mëdhenj. Ne nuk do të pushojmë derisa Ukraina të ketë mbizotëruar mbi Putinin dhe luftën e tij të paligjshme dhe barbare," tha ajo.

(Kosova Sot Online)