Franca do të mobilizojë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën në mes të dhjetorit

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 16:19
Franca do të mobilizojë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën në mes të dhjetorit

Franca do të mobilizojë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën në dhjetor, njoftoi presidenti Emmanuel Macron herët të enjten, ndërsa raketat ruse goditën rajone të shumta, përfshirë kryeqytetin Kiev, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

“Me afrimin e dimrit, ne do të mobilizojmë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën më 13 dhjetor për ta ndihmuar atë vend të qëndrojë elastik dhe të garantojë aksesin e tij në energji”, shkroi Macron në Twitter.

Ai tha se sulmet e mëdha të shkaktuara në Ukrainë gjatë një dite më parë lanë pjesën më të madhe të vendit pa ujë ose energji elektrike.

“Këto sulme kundër infrastrukturës civile janë krime lufte dhe nuk mund të mbeten pa u ndëshkuar”, tha Macron.

"Ne nuk do ta harrojmë Moldavinë, e cila u prek gjithashtu nga ndërprerjet e ujit dhe energjisë elektrike," tha ai më tej, ndërsa presidentja moldave Maia Sandu fajësoi Rusinë për ndërprerjet e përhapura në vendin e saj në të njëjtën ditë.

Macron së fundmi tha se ka në plan të flasë me homologun e tij rus Vladimir Putin.

Udhëheqësi francez akuzoi gjithashtu Rusinë për përhapjen e dezinformatave për të promovuar "projektin e saj grabitqar" në Afrikë.

Më 1 nëntor, pas një telefonate me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy, Macron tha se do të bashkëkryesojë një konferencë për të mbështetur civilët e Ukrainës gjatë gjithë dimrit, më 13 dhjetor në Paris.

Shpërthime u raportuan të mërkurën në rajonet Odesa, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhia dhe Kiev të Ukrainës, mes alarmeve për sulm ajror që u dëgjuan në të gjithë vendin për shkak të sulmeve të mundshme ruse.

Ndërprerjet emergjente u iniciuan nga kompania kombëtare e energjisë e Ukrainës, ndërsa kompania kombëtare e energjisë bërthamore njoftoi gjithashtu se të gjitha njësitë e energjisë në katër termocentrale bërthamore në vend ishin shkëputur automatikisht për shkak të uljes së frekuencës.


(Kosova Sot Online)