Lufta në Ukrainë: Shumica e Kievit e kalon natën pa energji elektrike pas raketave

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 20:31
Lufta në Ukrainë: Shumica e Kievit e kalon natën pa energji elektrike pas raketave

Rreth 70% e kryeqytetit ukrainas u zgjuan pa energji të enjten në mëngjes, ndërsa puna vazhdoi për të rivendosur furnizimin me ujë të qytetit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Sulmet ruse në objektet energjetike kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në të gjithë Ukrainën.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko i tha BBC Ukrainian se nuk po përjashtonte një "skenar më të keq" ku qyteti do të ishte pa energji elektrike, ngrohje dhe ujë.

Zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky më vonë raportoi se "energjia elektrike furnizohet në të gjitha rajonet" e Ukrainës.

Objektet e infrastrukturës kritike u ringjallën së pari, tha Kyrylo Tymoshenko, nënkryetar i zyrës presidenciale.

“Për momentin po vijon gradualisht lidhja me rrjetin e konsumatorëve familjarë”, shtoi ai.

Në të gjithë Ukrainën po fillon dimri, me borë dhe temperatura nën zero.

Këtë mëngjes, një mjegull e dendur e lagësht u var mbi Kiev. Mund të dalloje format e ndërtesave aty pranë, por mezi. Të vetmet drita dukej se ishin fenerët e makinave.

Shumë njerëz tani e shohin vendin e tyre të punës si një strehë nga të ftohtit, sepse të paktën ngrohja është gjithmonë e ndezur - ndryshe nga shtëpia.

Por shumë në Kiev duken të vërtetë për vështirësitë me të cilat po përballen, duke gjetur mënyra për t'i zgjidhur ato. Gjithnjë e më shumë njerëz po instalojnë gjeneratorë si një mjet për të pasur energji rezervë.

Dhe uji i rrjedhshëm gjithashtu nuk është më një garanci - edhe para sulmit të fundit raketor të djeshëm.

Presidenti Volodymyr Zelensky ishte sfidues në mediat sociale, duke shkruar: "Drita gjithmonë mbizotëron mbi errësirën".

Ai tha se pushtuesit rusë nuk do ta kuptonin kurrë këtë, "duke ekzistuar për një kohë të gjatë në një errësirë ​​të padepërtueshme".


(Kosova Sot Online)