Putin: Kufiri i çmimit të naftës ruse mund të ketë 'pasoja serioze'

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 21:10
Putin: Kufiri i çmimit të naftës ruse mund të ketë 'pasoja serioze'

Presidenti Vladimir Putin të enjten paralajmëroi për "pasoja serioze" për tregun global të energjisë nëse Perëndimi vendos një kufi çmimi për naftën ruse, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Putin zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin irakian Mohammed Shia Al-Sudani, duke e uruar atë për marrjen e detyrës si kryeministër, sipas një deklarate nga Kremlini.

Ndërsa perspektivat për zgjerimin e lidhjeve tregtare dhe ekonomike dypalëshe ishin në fokus, të dyja palët "vlerësuan gjithashtu punën e përbashkët të Rusisë dhe Irakut brenda OPEC+, e cila bën të mundur sigurimin e stabilitetit të tregut botëror të naftës".

Përpjekjet perëndimore për të kufizuar çmimin e naftës ruse u diskutuan gjithashtu, thuhet në deklaratë, duke shtuar se Putin theksoi se "veprime të tilla ishin në kundërshtim me parimet e tregut dhe me shumë gjasa të rezultojnë në pasoja serioze për tregun global të energjisë".

BE-ja ka dështuar deri më tani në arritjen e një marrëveshjeje për të kufizuar çmimet e naftës ruse nga deti.

Më herët të enjten, Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, tha se anëtarët po punojnë "me shpejtësi të plotë" për një paketë të nëntë sanksionesh dhe "shumë shpejt" do të miratojnë një kufi global të çmimit të naftës ruse me G7 dhe partnerë të tjerë të mëdhenj.

"Ne nuk do të pushojmë derisa Ukraina të mbizotërojë mbi Putinin dhe luftën e tij të paligjshme dhe barbare", duke iu referuar "operacionit special ushtarak" të Moskës që filloi në shkurt.

(Kosova Sot Online)