Erdogan kërkon mbështetje të fortë nga anëtarët e OIC në luftën kundër armiqve të Islamit

  • A.P /
  • 28 November 2022 - 14:45
Erdogan kërkon mbështetje të fortë nga anëtarët e OIC në luftën kundër armiqve të Islamit

Turqia është e vendosur të çrrënjosë organizatën terroriste PKK, e cila kërcënon gjithashtu integritetin territorial të Sirisë dhe Irakut, tha të hënën presidenti Recep Tayyip Erdoğan, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"Ne jemi të vendosur për të çrrënjosur këtë organizatë terroriste, e cila përbën një kërcënim për integritetin territorial të Sirisë dhe Irakut, si dhe për vendin tonë," tha Erdogan në Sesionin e 38-të Ministror të Komitetit të Përhershëm për Bashkëpunim Ekonomik dhe Tregtar (COMCEC) të Organizata e Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Stamboll.

Erdogan tha se megjithëse emrat, pretendimet dhe gjeografitë e grupeve terroriste janë të ndryshme, ato synojnë myslimanët dhe kërkoi mbështetje të fortë nga COMCEC në luftën e Turqisë kundër "armiqve të Islamit dhe njerëzimit".
"Javën e kaluar, tetë nga qytetarët tanë, tre prej të cilëve ishin fëmijë, u vranë nga PKK në rrugën Istiklal dhe më pas në lagjen tonë Karkamis."

“Natyrisht, në këtë gjakderdhje,... ata që u ofrojnë këtyre terroristëve armë dhe i mbështesin (ata) nën pretekstin e luftës kundër DAESH-it kanë një pjesë”, po aq sa organizata terroriste separatiste, tha Erdogan.

Pavarësisht të gjitha paralajmërimeve të Turqisë, shtoi Erdogan, "gjaku i çdo të pafajshmi që ka vdekur është lyer në duart dhe fytyrat e atyre që përpiqen të legjitimojnë organizatat terroriste me lojëra letrash".

Ai tha se loja e mbështetjes së PKK-së dhe filialeve të saj nën maskën e luftimit të DAESH/ISIS, "e cila dihet se është produkt projekti që në ditën e parë", duhet të marrë fund.

Turqia, e cila luftoi me DAESH-in në fushë dhe e mposhti këtë organizatë, nuk ka bark për argumente të tilla, theksoi presidenti.


(Kosova Sot Online)