Ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë sigurimin e armëve të reja për Kievin

  • A.P /
  • 28 November 2022 - 15:50
Ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë sigurimin e armëve të reja për Kievin

Kryediplomati i Ukrainës tha të hënën se ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë sigurimin e armëve, municioneve dhe pajisjeve të reja ushtarake për Kievin gjatë një takimi të martën dhe të mërkurën në kryeqytetin rumun Bukuresht, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"Në mbrëmje, unë do të shkoj në një udhëtim biznesi ndërkombëtar: së pari në Bukuresht për një takim të Këshillit Ministror të NATO-s ... Për herë të parë, takimi i NATO-s do t'i kushtohet po aq çështjeve të mbrojtjes, duke përfshirë armë të reja, municione të reja dhe të reja. pajisje ushtarake për Ukrainën dhe energjinë, sepse edhe energjia është bërë armë”, ka shkruar Dmytro Kuleba në llogarinë e tij në Facebook.

Kuleba vuri në dukje se ai do të zhvillojë takime me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe shefin e politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell.

Kuleba tha gjithashtu se ai do të udhëtonte më vonë në qytetin polak të Lodz për një takim të Këshillit Ministror të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) më 1-2 dhjetor.

"Këshilli Ministror i OSBE-së do të mbahet për herë të parë pa një ministër rus. Dhe kjo është e drejtë - ai nuk ka çfarë të bëjë. Ata vetëm imitojnë negociatat. Ata imitojnë vetëm diplomacinë. Por në fakt, ata bënë zgjedhjen e tyre: kjo zgjedhje është luftë dhe krimet e luftës”, tha Kuleba.

Ai shtoi se ministrat e jashtëm të Letonisë, Estonisë, Lituanisë, Finlandës, Islandës, Norvegjisë dhe Suedisë mbërritën në kryeqytetin ukrainas Kiev të hënën për të diskutuar mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën.

(Kosova Sot Online)