Termocentrali bërthamor Zaporizhzhia do të mbetet nën kontrollin rus

  • A.P /
  • 28 November 2022 - 16:27
Termocentrali bërthamor Zaporizhzhia do të mbetet nën kontrollin rus

Termocentrali bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainën jugore do të mbetet nën kontrollin rus, tha zëdhënësi i Kremlinit, pasi një zyrtar ukrainas sugjeroi se forcat ruse po përgatiteshin të largoheshin, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Autoritetet e instaluara nga Moska në qytetin e afërt Enerhodar i kishin mohuar gjithashtu raportet më herët të hënën. "Mediat po përhapin në mënyrë aktive lajme të rreme se Rusia gjoja po planifikon të tërhiqet nga Enerhodar dhe të largohet nga (uzina). Ky informacion nuk është i vërtetë," shkroi administrata e instaluar nga Rusia në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Kreu i kompanisë shtetërore të energjisë bërthamore të Ukrainës tha të dielën se kishte shenja se forcat ruse mund të përgatiteshin për të liruar uzinën e madhe të Zaporizhzhia, të cilën e kapën në mars, menjëherë pasi pushtuan Ukrainën.

Ankaraja ka treguar se një zgjidhje diplomatike e konfliktit është 'e mundur': Erdogan

Turqia ka punuar shumë që nga dita e parë për t'i dhënë fund luftës Rusi-Ukrainë dhe për të ndaluar gjakderdhjen, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan në Sesionin e 38-të Ministror të Komitetit të Përhershëm për Bashkëpunimin Ekonomik dhe Tregtar të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik në Stamboll.

Ai shtoi se Ankaraja ka treguar se një zgjidhje diplomatike është e mundur.

SHBA peshon dërgimin e armëve goditëse 100 milje në Ukrainë: raport

Pentagoni po shqyrton një propozim të Boeing për të furnizuar Ukrainën me bomba precize të lira dhe të vogla të montuara në raketa me bollëk, duke lejuar Kievin të godasë shumë prapa linjave ruse, sipas një raporti të Reuters.

Sistemi i propozuar i Boeing, i quajtur Bomba me Diametër të Vogël të lëshuar nga Toka (GLSDB), është një nga rreth gjysmë duzinë planet për prodhimin e municioneve të reja për Ukrainën dhe aleatët e Evropës Lindore të Amerikës, thanë burimet e industrisë.

(Kosova Sot Online)