Moska: Nuk kishim zgjidhje tjetër veç anulimit të bisedimeve bërthamore me SHBA-në

  • A.P /
  • 29 November 2022 - 15:42
Moska: Nuk kishim zgjidhje tjetër veç anulimit të bisedimeve bërthamore me SHBA-në

Moska tha se nuk kishte "zgjidhje tjetër" përveç anulimit të bisedimeve me Shtetet e Bashkuara për traktatin e kontrollit të armëve bërthamore "New START", njoftuan agjencitë shtetërore ruse të lajmeve, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov tha se Uashingtoni kishte dashur vetëm të diskutonte rifillimin e inspektimeve ndërsa Moska kishte prioritete të tjera.

Situata në Ukrainë luajti gjithashtu një rol në vendimin e minutës së fundit të Rusisë për të anuluar takimin e komisionit dypalësh, i cili duhej të fillonte në Kajro të martën.

"Në përgjithësi, situata ishte e tillë që ne nuk kishim zgjidhje tjetër. Vendimi u mor në nivel politik," citoi agjencia e lajmeve RIA Novosti të thoshte Ryabkov.

"Amerikanët u përqëndruan ekskluzivisht në temën e rifillimit të inspektimeve ... ndërkohë që zgjidhja e çështjeve të tjera ka qenë dhe mbetet një prioritet për ne," citoi TASS të thoshte Ryabkov.

“Ne e kemi shpjeguar vazhdimisht qëndrimin tonë... por nuk kemi parë as dëshirën më të vogël në palën amerikane për të ecur në këtë drejtim”.

Ryabkov tha se Moska dëshironte të diskutonte çështjen më të gjerë të "stabilitetit strategjik" - një zonë që mbulon një mori çështjesh të lidhura me bërthamën midis dy vendeve.

Traktati hyri në fuqi në vitin 2011 dhe kufizon numrin e kokave bërthamore që të dy vendet mund të vendosin. Ata duhej të mbanin një javë bisedime për rifillimin e inspektimeve sipas traktatit, të cilat u pezulluan në mars 2020 për shkak të pandemisë COVID-19.

RIA citoi Ryabkov të ketë thënë se Moska nuk po vendos parakushte për një takim të ri të komisionit, por do të donte të shihte një "program të balancuar". Ai tha se nuk ka gjasa të ketë ndonjë takim këtë vit.

Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimi kanë akuzuar Rusinë për përfshirje në "shantazh bërthamor" gjatë luftës në Ukrainë, me presidentin Vladimir Putin që la të kuptohet në disa raste se Rusia do të ishte e përgatitur të përdorte armë bërthamore.

Drejtori i CIA-s, William Burns, takoi Sergei Naryshkin, kreun e inteligjencës së jashtme ruse, në Ankara, Turqi, dy javë më parë dhe e paralajmëroi atë për pasojat e çdo përdorimi rus të armëve bërthamore, tha Shtëpia e Bardhë.

Rusia ka thënë se çështjet e diskutuara ishin të ndjeshme dhe nuk pranoi të komentonte mbi to.

Moska mohon të ketë kërcënuar me një sulm bërthamor mbi Ukrainën dhe thotë se Perëndimi është përgjegjës për rritjen e retorikës bërthamore që rrethon konfliktin.

(Kosova Sot Online)