Stuhitë mund të shkaktojnë tornado të mëdha në SHBA

  • A.P /
  • 29 November 2022 - 16:12
Stuhitë mund të shkaktojnë tornado të mëdha në SHBA

Parashikuesit paralajmëruan për potencialin e tornadove të forta që mund të qëndrojnë në tokë për distanca të gjata në pjesë të jugut të martën, si dhe shira të përmbytur dhe breshër në madhësinë e topave të tenisit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Më shumë se 25 milionë njerëz do të jenë në rrezik pasi sistemi i fuqishëm i stuhisë së së martës lëviz nëpër një rajon që shtrihet nga Teksasi lindor në Indiana dhe Xhorxhia. 

Qendra Kombëtare e Parashikimit të Stuhive tha në opinionin e saj të fundit të stuhisë se qytetet e prekura mund të përfshijnë New Orleans; Memphis dhe Nashville në Tenesi; dhe Birmingham, Alabama.

Pjesë të Luizianës dhe Misisipit do të jenë në rrezikun më të lartë për stuhi të forta të martën pasdite dhe në mbrëmje, me mundësinë e motit të ashpër që do të vazhdojë deri të mërkurën dhe do të zhvendoset në Alabama.

Është e rrallë që parashikuesit federalë të paralajmërojnë për tornado të mëdha me potencial për të shkaktuar dëme në distanca të gjata, por ata po e bëjnë këtë në parashikimet e së martës.

"Raundet e shumta të stuhive të forta -- disa të afta për tornado të gjurmuara gjatë me potencial dëmtimi EF3 + -- do të jenë të mundshme këtë pasdite deri në mbrëmjen e sotme mbi pjesë të rajonit të ulët të Luginës së Mississippi dhe në mes të jugut," Parashikimi i stuhisë me bazë në Norman, Oklahoma tha Qendra.

Tornadot me një vlerësim EF3 në shkallën e përforcuar të tornados Fujita mund të prodhojnë erëra deri në 165 mph (266 kph).

Orët e përmbytjeve u lëshuan të martën për pjesë të Misisipit juglindor dhe Alabama jugperëndimore, ku 3 deri në 5 inç shi (8 deri në 13 centimetra) mund të çojnë në përmbytje të shpejta, tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave të Misisipit u bëri thirrje banorëve që të kenë mënyra të shumta për të marrë alarmet e motit dhe të dinë paraprakisht se ku të shkojnë për të qëndruar të sigurt. Agjencia gjithashtu u bëri thirrje njerëzve që të fotografonin shtëpitë e tyre përpara goditjeve të rënda të motit. “Këto foto mund të përdoren për qëllime sigurimi dhe/ose ndihmë të mundshme nëse shtëpia juaj është dëmtuar nga stuhia”, tha agjencia në Twitter.

(Kosova Sot Online)