Ja cili kryeqytet i Ballkanit renditet si më i ndotur në botë

  • A.P /
  • 29 November 2022 - 20:33
Ja cili kryeqytet i Ballkanit renditet si më i ndotur në botë

Kryeqyteti i Bosnjës, Sarajeva ka fituar titullin e dyshimtë të qytetit më të ndotur në botë, sipas shifrave të firmës së teknologjisë së cilësisë së ajrit IQAir, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”

Të dielën, niveli i ndotjes në qytet ishte mbi 17 herë më i lartë se udhëzimi vjetor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Autoritetet udhëzuan banorët që të mbanin maska ​​jashtë, të përdorin pastruesit e ajrit në shtëpi dhe të mbyllin dritaret.

“Për disa ditë do të kemi një takim me qytetet e mëdha evropiane që po përballen me probleme të ngjashme dhe do të diskutojmë një plan veprimi afatshkurtër për situatat e ndotjes së tepërt të ajrit”, tha një zyrtar i Sarajevës.

Sarajeva nuk është i vetmi qytet boshnjak që vuan nga cilësia e dobët e ajrit. Ndotja e ajrit është problem edhe në Zenicë dhe Tuzlë.

(Kosova Sot Online)